Türkiye’nin beşinci teknik üniversitesi konumunda bulunan ancak hala kampüsü ve yeterli akademik kadrosu bulunmadığı için Büyükşehir Belediyesi tarafından Merinos Atatürk Kültür Merkezi’nde kendilerine geçici yer tahsis edilen Bursa Teknik Üniversitesi’nde, 2011- 2012 Akademik Yılı açılışı, Merinos Atatürk Kongre ve Kültür Merkezi’nde yapıldı.

Orman ve Su İşleri Bakanı Prof. Dr. Veysel Eroğlu’nun da katıldığı açılışa, üniversitenin akademik kadrosu ve 78 öğrencisi ile salonun boş görünmemesi için çeşitli liselerden getirilen öğrenciler katıldı.

Törende konuşan Eroğlu, makine mühendisliği ve kimya bölümleriyle eğitime başlayan üniversitenin kente ve ülkeye önemli katkılar sağlayacağına inandığını söyledi.

BTÜ Rektörü Prof. Dr. Ali Sürmen ise şöyle konuştu:

"Artık, ’Dersimi geçsem, sınıfımı geçsem, diplomamı alsam, şöyle getirisi fena da olmayan bir iş, geçimime katkısı olacak bir eş, Allah bereket versin!’ Hayır! Bu dönem bitti. Artık iyi bir mezunun istihdam edilmeyi düşünen değil, istihdam yaratmayı düşünecek kadar cesur ve geniş ufuklu olarak tanımladığı günlere geldik. ’Gözü dışarıda olmak’ çapkınlık anlamında kullanılan olumsuz bir deyimdi. Ama ben size basit ve yerel düşünmeyen, dünyayı açılmayı hedefleyen insanlar olma anlamında ’Gözünüz dışarıda olsun’ diyorum."