NTV

Üniversite adayları için tercih rehberi

Eğitim

Lisans Yerleştirme Sınavı'na (LYS) giren üniversite adayları için ntvmsnbc'den büyük hizmet. Hedeflediğiniz puanı yazın, nereye yerleştirileceğinizi öğrenin...

İSTANBUL - Üniversite adaylarının girdiği Lisans Yerleştirme Sınavı'nın (LYS) sonuçları açıklandı.

Şimdi puan hesaplama ve tercih zamanı...

Hedeflediğiniz puanları ve okumak istediğiniz kenti yazarak fikir edinmenizi sağlayacak rehber, ntvmsnbc ve hizlitercih.com işbirliğiyle hazırlandı.

LYS'de 180 ve üzeri puan alanlar, LYS puan türleri ile öğrenci alan lisans programlarını tercih edebilecek.

LYS'de 180 ve üzeri puanı olmayan adayların sadece meslek yüksekokulu ön lisans programları, bazı açık öğretim programları ve YGS puanı ile öğrenci alan lisans programlarını tercih etme hakları bulunacak. Bu adayların LYS puanı ile öğrenci alan lisans programını tercih etme hakları bulunmuyor.

871 BİN 313 ADAY BAŞVURDU
Lisans Yerleştirme Sınavları'na (LYS) 871 bin 313 aday başvuruda bulundu. LYS-1'e (Matematik) 619 bin 133, LYS-2'ye (Fen Bilimleri) 308 bin 702, LYS-3'e (Edebiyat-Coğrafya) 666 bin 163, LYS-4 (Sosyal Bilimler) 385 bin 659 ve LYS-5'e (Yabancı Dil) 49 bin 543 aday başvurdu.

2012 LYS yerleştirme sonuçları 15-20 Ağustos 2012 tarihleri arasında açıklanacak. Bir yükseköğretim programına yerleşen adaylar eylülün ilk haftası itibariyle üniversitelere kayıtlarını yaptıracaklardır.

LYS sonuçları internet aracılığıyla internetten adaylara duyurulacak. Adaylar sonuçlarını, TC kimlik numaraları ve şifreleri ile ÖSYM'nin ''http://sonuc.osym.gov.tr'' internet adresinden öğrenebilecek. Adaylara ayrıca sonuç belgesi gönderilmeyecek.

Sonuçlarda, her testteki doğru ve yanlış cevap sayısı, LYS puanları ve başarı sıraları, YGS puanları ve başarı sıraları, OBP ve AOBP'leri, yerleştirme puanları ve başarı sıraları yer alacak. Sonuç bilgisinde bir adayın yerleştirmede kullanılmayacak puanları yer almayacak.

ETİKETLER