Üniversite ek tercihleri ne zaman başlayacak?

Üniversite kayıtları sona erdi. Kayıtların sona ermesinin ardından boş kontenjanlara yerleştirilecek adaylar için ek tercihler başlayacak.

14.09.2020 - 17:47

Üniversite ek tercihleri ne zaman başlayacak?

Üniversitelere elektronik kayıt işlemlerini 6 Eylül'e kadar, okulda kayıt işlemlerini ise 5 Eylül'e kadar yapıldı.

YKS sonuçları ardından bu yıl 838.221 kişilik toplam kontenjana 781.165 kişi yerleştirildi. Henüz bir yere yerleştirilmeyen adaylar ise geriye kalan 57 bin kişilik ve kayıt yaptırılmayan kontenjan için ek tercihler yapacak.

YKS ek tercihlerinin başlama tarihiyle ilgili henüz bir açıklama yapılmadı ancak ek tercihlerin eylül ayı içerisinde alınması bekleniyor.

E-KAYIT NASIL YAPILIR?

YÖK'ün e-Devlet üzerinden sunduğu hizmetlerin yer aldığı sayfada bulunan "Üniversite e-Kayıt" uygulamasını tıklayarak, "https://www.turkiye.gov.tr/yok-universite-ekayit" adresi üzerinden elektronik kayıt işlemlerini gerçekleştirebilecek.

Üniversitelere göre değişiklik gösterebilse de genellikle, e-Devlet üzerinden yapılan kayıt işleminden sonra kayıt için herhangi bir belgeye ihtiyaç yok.

Son yıllarda adaylar tarafından kayıtta en çok tercih edilen yöntem olan "e-Kayıt" uygulaması, bütün devlet üniversitelerinde geçerli. Ayrıca uygulamayı hizmete sunan yaklaşık 50 vakıf üniversitesi de bulunuyor.

Sayfa Yükleniyor...