Üniversite sınavı soruları sadece TRT'de

Pazar günü yapılacak YGS ve 17-18 Haziran’da yapılacak LYS soruları sınavdan 2 saat sonra sadece TRT’de yayınlanacak. Artık sorular sınavdan bir gün sonra gazetelerde yayınlanmayacak.

23.03.2011 - 09:58

Üniversite sınavı soruları sadece TRT'de

Öğrenci Seçme ve Yerleştirme Merkezi’nin (ÖSYM) aldığı karar üzerine, pazar günü yapılacak ve yaklaşık 1 milyon 700 bin öğrencinin katılacağı YGS soruları sınavın bitiminden 2 saat sonra sadece devlet televizyonu TRT’den yayınlanacak.

Önceki yıllarda Öğrenci Seçme ve Yerleştirme Merkezi'ne başvuran ve ulusal yayın yapan tüm özel kanallara sınavdan 2 saat sonra ÖSYM servis eder, kanallar kurumun verdiği bir şifre ile soruları internetten çekip ve yayınlardı. Sınava giren öğrenciler, uzmanların ekranda sınavı değerlendirmelerini izler ve soruları bir kez daha çözerlerdi.  Buna göre öğrenci ve veliler de kendi tercih ettikleri kanaldan sınav değerlendirme ve cevaplama yayınlarını izlerlerdi.

Bir gün sonra ise yine ÖSYM’ye başvuran gazeteler soruları yayımlardı. Ayrıca sınav sonrası televizyonlarda uzmanlar tarafından yapılan değerlendirmeler sonucu sorulardaki hatalar hemen tespit ediliyor ve bir kamuoyu yaratılıyordu. Böylece anında müdahale ile sorular puanlamadan çıkartılıp sınava giren öğrencilerin hakkı yenmiyordu.

ARTIK SADECE TRT'DE
Vatan gazetesinin haberine göre; bu seneki sınav yayın hakları sadece devlet televizyonu TRT’ye verildi. Sınavdan bir gün sonra gazetelerde yayımlanan sınav soru ve cevaplarına da ÖSYM engel oldu.

Geçtiğimiz sene KPSS’de soruların çalınmasıyla bir dizi katı güvenlik önlemi alan ÖSYM Başkanı Prof. Dr. Ali Demir, soruların yayın hakkını da "saygın devlet kurumu kimliğiyle TRT’ye verdiklerini, sınavdan üç gün sonra soruların internetten yayımlanacağını" belirtti.


  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...