Üniversiteler ne zaman açılacak?

"Bahar dönemi üniversiteler açılacak mı?" sorusuyla birlikte corona virüs salgınından bu yana en çok merak edilen konuların başında 'yüz yüze eğitim' geliyor. Üniversitelerin yüz yüze eğitime ne zaman geçeceği ise henüz belli değil. Dün Kabine Toplantısı'nın ardından 1 Mart'tan itibaren okulların kademeli olarak açılacağı söylense de üniversiteler için resmi açıklama gelmedi.

02.02.2021 - 13:04

Üniversiteler ne zaman açılacak?

Güz dönemini uzaktan eğitim ile tamamlayan üniversite öğrencileri, bahar döneminde yüz yüze eğitimin olup olmayacağını merak ediyor.

Dün Kabine Toplantısı'nın ardından 1 Mart'tan itibaren okulların kademeli olarak açılacağı söylense de üniversiteler için resmi açıklama gelmedi.

YÖK Başkanı Prof. Dr. Yekta Saraç, bahar dönemi üniversitelerin açılmasına dair geçtiğimiz günlerde açıklamada bulunmuştu.

ÜNİVERSİTELER NE ZAMAN AÇILACAK?

YÖK Başkanı Prof. Dr. Yekta Saraç'ın yaptığı açıklamada,

Yüksek Öğretim Kurumu Başkanı Prof. Dr. Yekta Saraç, "YÖK olarak her hafta küresel salgın sürecinde dünyada hangi tedbirlerin alındığını raporluyor, bu verileri de dikkate alıyoruz. Dünyanın gelişmiş üniversitelerinde erken normale dönüşte artan vakalar üzerine hızla yeniden online'a geçtiklerini, yükseköğretimde örnek gösterilen bu ülkelerin net bir tavır koyamamalarının öğrenciler açısından ne denli yıpratıcı olduğunu, kamu sağlığı açısından da ne denli tehdit oluşturduğunu gördük.

Online eğitim, örgün öğretimin alternatifi olamaz. Ancak kamu sağlığını tehdit eden bir durum varsa bakanlığın görüşlerini dikkate almalıyız. Örgün eğitime bütünüyle geçmeye karar verildiğinde sadece İstanbul’a yüz binlerce öğrenci gelecek. Öyle 2-3 ilden değil, bütün illerden öğrenci İstanbul’a aynı tarihlerde gelecek. Belli aralıklarla da kendi il, ilçelerine gitme gelme durumları, yani büyük bir hareketlilik olacak. Bu hareketlilik bütün illerimiz için geçerli. Öğrenci yurtları faktörü de dâhil, bu hareketliliğin bir risk oluşturup oluşturmadığını en iyi tahlil edecek yapı Sağlık Bakanlığı’dır. Biz bu çerçevede Bakanlığın görüşlerini ikinci dönem için de ilerleyen süreçte alacağız. Bu görüşe göre üniversitelerimizi yönlendireceğiz. YÖK olarak yükseköğretimi güçlü koordinasyon ama esnek ve çerçeve kararlar ile, üniversitelerimizin birbirinden farklı şartlarını, imkanlarını gözeterek, onlara hareket serbestisi tanıyarak süreçleri yönetiyoruz”  ifadelerini kullanmıştı.


Yapılan açıklamalar doğrultusunda üniversitelerde bahar dönemi yüz yüze eğitim ile ilgili kesin bir tarih verilmedi. 

NTV uygulamasını indirin, gelişmelerden haberdar olun

google-play app-store Huawei App Gallery

Sayfa Yükleniyor...