Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım, üniversitelerde okuyan 2,5 milyon öğrencinin kullanacağı bilgisayar üzerinden yabancı dil eğitimini öngören proje ile 7 gün 24 saat internet ortamında etkileşimli bir şeklide dil eğitiminin alınmasının olanaklı hale geleceğini, projenin 2010-2011 akademik yılına yetiştirilmesi için hazırlıkların sürdüğünü belirtti. 

Bakanlığın projenin gerçekleştirilmesi için YÖK'e maddi destek vereceğine işaret eden Yıldırım, ''Projenin teknik ve içerik yönüne, eğitim tarafına bir katkımız yok. Evrensel Hizmet Fonu'ndan projeye maddi kaynak vereceğiz. Bana göre, biz çağımızın en verimli yatırımını yapıyoruz'' dedi. 

Yıldırım, 15 milyon öğrencinin okuduğu okulların hemen hemen tamamında ADSL geniş bant internet bağlantısını gerçekleştirdiklerini, okulların bir çoğuna bilgi teknolojileri sınıfları ve 2 binden fazla okula bilgisayar destekli fen laboratuvarları kurduklarını söyledi. 
 
HER ÖĞRENCİNİN ŞİFRESİ OLACAK
Proje kapsamında YÖK'ün sistem merkezini kuracağını ve tüm üniversitelerdeki öğrencilere verilecek şifreler ile sistemin 7 gün 24 saat çalışacağını belirten Yıldırım, şunları söyledi: 

''İlk olarak üniversitelerimizin 1. sınıfında okuyan 700-750 bin öğrencimize şifre verilecek. 4 yıl içinde de tüm öğrenciler bu şifrelere sahip olacaklar. Öğrencilerimiz bu sistem ile sadece okuma, yazma, dinleme, yazma becerilerini almakla kalmayacaklar, haftanın belirli saatlerinde dil uzmanları ile canlı görüşmeler ve konuşma pratiği yapma şansını bulacaklardır. Bu bir çoklu-etkileşimli öğrenim programıdır. Ayrıca tüm üniversitelerimizde kurulacak Multimedya dil sınıflarında da yüz yüze yabancı dil eğitimi alacaklar. YÖK öyle bir sistem kuruyor ki, yakın zamanda tüm devlet kurum ve kuruluşlarında çalışan kamu çalışanları da istedikleri zaman bu sistemden, bu altyapıdan istifade edebilecekler."

Yıldırım, projeye evrensel hizmet fonundan başlangıçta 25 milyon Lira kaynak ayıracaklarını belirterek, ''Ama ne gerekiyorsa vereceğiz, ucu açık'' dedi.
 
KİŞİ, KENDİ GELİŞİMİNİ TAKİP EDEBİLECEK
YÖK Başkanı Prof. Dr. Yusuf Ziya Özcan da bugünün yükseköğretim için çok önemli bir gün olduğunu ifade ederek, ''İlk defa YÖK, tarihinde bir başka kurumla böylesini ciddi bir işbirliği yapmaktadır. Cumhuriyet dönemine baktığınızda bu dönemde pek çok işin başaralı bir şekilde yürütüldüğünü görürsünüz. Ama neler başarısızdı diye sorduğunuzda belki başarısız olan alanların başında yabancı dil öğretmek gelmektedir. Gerçekten bugün imzalanacak protokolle böyle bir açığı, yıllardan beri layıkıyla yapamadığımız, beceremediğimiz, bugün eksikliklerini çok fazla hissettiğimiz bir alandaki hatalarımızı telafi etmek üzereyiz'' diye konuştu. 

Sistemin son derece pratik olduğunu söyleyen Özcan, ''Siz sanki yabancı dil öğretmeninizi yanınızda taşıyormuş gibi hissedersiniz kendinizi. İstediğiniz zaman sisteme ulaşabilirsiniz, çalışabilirsiniz. Bunu bu proje için kurulacak lisan laboratuvarlarında ya da diz üstü bilgisayarınızda yapabilirsiniz'' dedi. 

Sistem sayesinde insanların yabancı dil öğreniminde istedikleri kadar pratik yapma imkanı elde edeceklerini belirten Özcan, program ile kişinin kendi gelişimin de takip edebileceğini söyledi. 

Sistemin sadece web tabanlı olmasının yanında ilave olarak çağrı merkezlerinin de olduğunu anlatan Özcan, ''Burada öğrenciler internet telefonuyla çağrı merkezlerine bağlanıp, öğrenilen ana dil İngilizce ise, bunu anadili İngilizce olan birisinden işitme şansına sahip olacaklardır. Bu mükemmel bir şeydir. Bu şekilde merak edilenlere cevap bulma, doğru telaffuzu edinme imkanı olacak'' şeklinde konuştu.
 
''PROGRAMI İLKOKUL 4. SINIF ÖĞRENCİLERİNE DE AÇMAYI PLANLIYORUZ''
Sistemin öğrencilerce kullanılabileceği gibi okulda yardımcı materyal olarak da faydalanabileceğini anlatan Özcan, ''Uygulamaya 2010-2011 yılında başlamak üzere hazırlıklarımızı sürdürüyoruz. İlk önce birinci sınıf öğrencileriyle başlayacağız. Bunun nedeni sayıyı birden çok artırmayalım, sistemdeki aksaklıkları görebilelim'' dedi. 

Sistem kullanımını üniversite öğrencileriyle sınırlı kılmak istemediklerini açıklayan Özcan, sistemi önce Ulaştırma Bakanlığı personeli olmak üzere diğer kamu personeline, kim isterse açma kararında olduklarını söyledi. 

Özcan, sistemin kullanımında başarılı olunması halinde programı küçük yaştakilere uygun hale getirerek, ilkokul 4. sınıftan itibaren öğrencilere de vermeyi planladıklarını bildirdi. 
 
KPSS İLE İLGİLİ KONUŞMADI
YÖK Başkanı Prof. Dr. Özcan, ''KPSS'ye yönelik iddialara'' ilişkin sorular üzerine, ''Böyle güzel bir hadisenin üzerine KPSS probleminin düşmesini kesinlikle istemiyorum. Bugünün amacı bu güzel protokolü imzalamak ve Türk yükseköğretimine hayırlı bir iş yapmak. İkincisi, o mesele biliyorsunuz yargıda. Benim şimdi size herhangi bir yorum yapmam, bilgi vermem doğru olmaz. Onun için beni mazur göreceğinizi düşünüyorum. Kusura bakmayın bu konuyla ilgili hiç bir soruya cevap vermeyeceğim'' diye konuştu.