Veli parasıyla sekreter tuttular

İstanbul'daki bazı okullarda, müdürlerin velilerin parasıyla kendilerine sekreter tuttukları, memur çalıştırdıkları ortaya çıktı. Skandalı saptayan müfettişler, okul aile birliği paralarının heba edildiğini belirterek il milli eğitimi uyardı.

Haberler 27.08.2012 - 08:04

Veli parasıyla sekreter tuttular

İstanbul'da okulların ihtiyaçları ve okul aile birliği kanalıyla alınan kayıt paraları tartışılırken bir skandal daha patladı.

Akşam'ın haberine göre, İstanbul'da bazı okul müdürlerinin okul aile birliği parasıyla kendilerine sekreter tuttukları belirlendi.

Skandal, Milli Bakanlığı müfettişlerinin başka bir denetim için okulları gezdikleri sırada tesadüfen ortaya çıktı. Müfettişlerden Gülten Akgün ile Seyfettin Cevval; birçok okul müdürü kaynak bulamamaktan, yetersiz kaynaktan şikayet ederken, bazı okul müdürlerinin ise okul aile birliği parasıyla kendilerine sekreter tuttuklarını, memur çalıştırdıklarını tespit etti. Müfettişler tespitlerini bir yazıyla İstanbul İl Milli Eğitim Müdürlüğü'ne bildirdi. Müfettişler uyarı yazısında 'Yıl boyunca soruşturma, inceleme ya da diğer görevler için ziyaret ettiğimiz bazı okullarda, okul aile birliği kaynakları kullanılarak ihtiyaç olmadığı halde ücretli sekreter ve memur çalıştırdığı görüldü. Okul aile birliği kaynaklarının kullanımı mevzuatla belirlenmiştir. Kaynak israfının önlenmesi amacıyla il genelinde önlem alınsın' diye görüş beyan etti.

Olayın üzerine İstanbul İl Milli Eğitim Müdürlüğü yetkilileri, okul müdürlerinin, okul aile birliği aracılığıyla çeşitli görevler için eleman istihdam ettiğini doğrularken, sekreter olarak mı yoksa memur olarak mı çalıştırdıklarını bilmenin mümkün olmadığını belirtti. Bu arada müfettişlerin uyarısında adı geçen okul müdürleri de İl Milli Eğitim Müdürlüğü'nce incelemeye alındı.

Sayfa Yükleniyor...