Veliler tepkili; çocukları okula göndermiyorlar

Edirne'nin Süloğlu ilçesine bağlı Akardere köyünde aileler, çocuklarının ilçe merkezindeki okul yerine komşu köydeki okula gönderilmesi üzerine boykot başlattı. Köyde 33 çocuk 4 gündür okula gönderilmiyor.

24.09.2010 - 11:52

Veliler tepkili; çocukları okula göndermiyorlar

Akardere İlköğretim Okulu, 4 yıl önce mevcut sayının yetersizliği nedeniyle kapandı. Köydeki okulun kapanması sonrası köylü de taşıma ve yemek masraflarını kendileri karşılayarak öğrencilerin kaydını köye 9 kilometre uzaklıktaki Süloğlu ilçesi Cumhuriyet İlköğretim Okuluna yaptırdı.

Taşıma masrafını düşürmek amacıyla Akardere Tarımsal Kalkınma Kooperatifi, iki minibüs alarak, taşımalı sistem ihalesine girdi ve ihaleyi kazanarak, öğrencileri bu minibüslerle okula taşımaya başladı.

Milli Eğitim Bakanlığı Taşımalı Sistem Yönetmeliğine göre öğrencilerin köye 8 kilometre uzaklıktaki Büyük Gerdelli Köyü İlköğretim Okuluna göndermeleri gerektiği ailelere bildirildi.

ÇOCUKLARINI OKULA GÖNDERMİYORLAR
Köylüler, bu değişikliğe karşı çıkarak "İlçedeki okuldan vazgeçmeyiz, çocuklarımız alıştıkları okula gitsinler" diyerek, okulların 20 Eylül Pazartesi günü açılmasına rağmen, çocuklarını okula göndermiyor.

Köydeki çocuklar okula gitmek yerine, ailelerine tarla veya ev işlerinde yardımcı olarak, oyun oynayarak zaman geçiriyorlar. Öğrenci velileri, çocuklarının eğitimden geri kaldıklarını düşünerek, konunun bir an önce lehlerine çözülmesini beklediklerini söylüyor.

Akardere Tarımsal Kalkınma Kooperatif Başkanı ve köy azası Ertan Tutluel, çocuklarını ilçedeki okula 4 yıldır gönderdiklerini, dilekçe ile aynı okula devam etmeleri için talepte bulunduklarını ifade etti.

Taleplerini ilçe milli eğitim müdürlüğü kanalıyla valiliğe ilettiklerini anlatan Tutluel, şunları kaydetti:

"Köy okulumuzun kapanmasının ardından çocuklarımızı ilçedeki Cumhuriyet İlköğretim Okuluna yazdırdık. Ancak komşu köye kurulan okul, taşımalı sistem için merkez okul olarak yapılmış. Biz o okula göndermek istemiyoruz, ilçenin nimetlerinden faydalanmak istiyoruz. Güvenlik, sağlık, kırtasiye gibi... Çocuklar, 4 yıldır valilik 'olur' yazısı ile ilçedeki okula devam ediyorlardı, kooperatif olarak ihaleye girip çocuklarımızı ilçeye taşıyorduk. Ancak bu yıl olmadı. 'Yemek ve taşıma masraflarını biz karşılayalım' dedik. Fakat, hala 'olur' gelmedi. Çocukların kayıtları komşu köy okulunda gözüküyor, böyle olunca ilçedeki okul da bu yüzden çocukları alamıyor. 4 gündür çocuklar eğitime başlayamadı. Velilerimiz ısrarlı, komşu köy okuluna göndermek istemiyorlar."

KÖYLÜLER BU KARARDAN VAZGEÇMELİ
Süloğlu Kaymakamı Şeref Albayrak, köylünün tutumundan bir an önce vazgeçmesi gerektiğini, Milli Eğitim Bakanlığı Taşımalı Sistem Yönetmeliğinin uygulandığını söyledi.

Çocuklarını okula göndermemekle ailelerin suç işlediğini hat ırlatan Albayrak, şöyle konuştu:

"İlçe jandarma komutanımız köye giderek aileleri ikna etmeye çalıştı, ben de gideceğim. Muhtarın masraflarını velilerin karşılaması kaydıyla öğrencileri ilçeye taşıma talebi var. Bunda da Milli Eğitim Bakanlığı oluru bekleniyor. Şu anda mevzuat işliyor. Büyük Gerdelli Köyü İlköğretim Okulu da Edirne genelinde başarılı okullar arasında."
  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...