Herhangi bir nedenler lise eğitimini örgün eğitim kurumlarında tamamlayamamış öğrenciler için dışardan liseyi bitirme modeli olarak bilinen Açık Öğretim Lisesi eğitim sisteminin internet sitesi, www.aol.meb.gov.tr'den bu sisteme kayıtlı öğrencilere yönelik çeşitli duyuru ve bilgilendirmeler yapılıyor. 

Tanıtımdan, sınavlara nasıl hazırlanılması gerektiğine dair bir çok yararlı bilginin yer aldığı internet sitesinde kayıtlara yönelik, sınav tarihlerine dair de pek çok duyuru yapılıyor. 

Ancak bir çok öğrenci internet sitesindeki, ''Görme engelli öğrencilerimizin dikkatine'' başlılıklı duyuruya takılıyor. 

İŞTE O DUYURU
''2010-2011 Eğitim Öğretim yılı 1. döneminde yeni kayıt olan veya kayıt yenileme işlemini yapan ( Aktif konumda olan) görme engelli öğrencilerimiz, CD Çoğaltım Birimini telefonla aramak suretiyle kitap içeriklerinin bulunduğu derslerin ses CD'lerini isteyebilirler'' şekliye yer alan duyuruyu okuyan bazı internet sitesinin kullanıcıları bunun yanlışlıkla konulmuş olabileceğini düşünürken, bazıları da görme engelli öğrencilere başka yollarla da durumun iletildiği görüşünde birleşiyorlar.
 
BİLGİSAYARDA PROGRAM VARSA SORUN YOK
Türkiye Görme Engelliler Derneği Genel Başkanı Ahmet Cantürk, internet sitelerindeki duyuruların yalnızca bilgisayarında sesli okuma sistemi olan görme engelli öğrencilerin algılayabileceğini, bu tarz programları yüklü olmayan öğrencilerin buna erişiminin imkansız olduğunu söyledi. 

Bilgisayarın yoğun olarak kullanıldığı günümüzde bu tarz programları almada güçlük çeken görme engelilerin bin lira civarındaki programları almasında devletin yardımcı olmasını beklediklerini ifade eden Genel Başkan Cantürk, şunları kaydetti: 

''İnternet sitelerindeki bu tarz duyuruları bilgisayarında sesli okuma programı olan görme engelli öğrenciler duyarak, algılayabilir. Ancak asıl sıkıntı bu programı bilgisayarında yüklü olmayan öğrenciler, buna erişemeyen öğrencilerimiz dezavantajlı duruma düşüyor. Bu bağlamda devletimizden bu noktada yardım diliyoruz. Devlet tarafından görme engelliler için sesli okuma programlarının bedellerinin karşılanması talebimiz var. Sosyal Yardımlaşma Vakıflarınca bu karşılanabilir.''