Okulun olmadığı köy ve mezra gibi yerleşim merkezlerindeki çocukların eğitim alabilmesi için ilk olarak 1939 yılında kurulmaya başlanan YBO’ların kapatılmasına karar verildi.

Türkiye’nin her bölgesinde ve çoğu ilinde bulunan YBO’lardaki öğrenciler ve okul binalarının ne olacağı konusu da netleşiyor. Türkiye genelindeki 120 bin öğrenci ve 10 bin öğretmen taşımalı sisteme geçecek. YBO olarak yıllarca görev yapan okul ve pansiyon binaları ise ihtiyaç sahibi kurumlara devredilecek. Burada öncelik üniversiteler ve okulların olacak.

Radikal gazetesinin haberine göre, hükümetin sürpriz bir şekilde YBO’ları kapatma kararının altında iki gerekçe öne sürüldü Bunlardan ilki güvenlik. Buna göre, devletin güvenlik birimleri özellikle Doğu ve Güneydoğu’daki yatılı okullardaki örgütlenme ve propagandaya dikkat çekti.

İkinci neden ise Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ’ın ısrarla üzerinde durduğu ‘aile’ meselesi olarak gösteriliyor. Erdoğan’ın küçük yaştaki çocukların anne ve babalarıyla kalarak eğitim hayatlarını sürdürmesi için gerekenlerin yapılmasını istediği belirtiliyor.