13 Şubat Pazar günü hayatları için çok önemli bir aşamalardan biri olan YGS’ye girecek adaylar, eğer nüfüs cüzdanlarını kaybeder ya da unutursa ne yapmalılar? Bu soruya yanıt Öğrenci Seçme ve Yerleştirme Merkezi’nden (ÖSYM) geldi.

ÖSYM internet sitesinde yaptığı duyuruyla, 13 Şubat Pazar günü saat 07.00-10.15 saatleri arasında açık olacak il ve ilçe nüfus müdürlüklerinin listesini yayımladı.

KİMLER NÜFÜS CÜZDANI EDİNMELİ?

ÖSYM’nin açıklamasına göre, nüfus cüzdanı olmayan veya nüfus cüzdanında T.C. kimlik numarası, soğuk damga veya fotoğrafı bulunmayanların, sınava katılabilmeleri için nüfus cüzdanı edinmeleri gerekiyor.

Nüfus cüzdanı almak için başvuran adaylar, nüfus müdürlüğü personeline ÖSYM'nin "https://ais.osym.gov.tr" internet adresinde yer alan 2016-ÖSYS başvuru bilgilerini gösterecek.

NÜFUS CÜZDANI ALMAK İÇİN NE GEREKİYOR?

Duyuruda, işlemlerin daha hızlı yapılabilmesi için sınava gireceklere , nüfus cüzdanını daha hızlı almaları için 2016 YGS Giriş Belgesi ile 2 fotoğrafı yanlarında götürmelerini hatırlatıyor.

Nüfus cüzdanı almak isteyenler ÖSYS Aday İşlemleri Sistemi’nde yer alan başvuru bilgilerinin bir çıktısını da başvuru esnasında yetkiliye göstermek zorunda.

Pazar günü açık olacak il ve ilçe nüfus müdürlüklerinin listesini öğrenmek için tıklayın.