YGS sonuçları açıklandı

ÖSYM Başkanı Demir, 8 bin 586 adayın sıfır puan aldığını açıkladı. YGS sonucunu http://sonuc.osym.gov.tr adresinden öğrenebilirsiniz.

Haberler 01.04.2013 - 15:29

YGS sonuçları açıklandı

2013 Yükseköğretime Geçiş Sınavı (YGS) sonuçları sürpriz bir şekilde 8 günde açıklandı.

Adaylar, sonuçları http://www.osym.gov.tr veya http://sonuc.osym.gov.tr internet adreslerinden, TC kimlik numaraları ve şifreleriyle öğrenebilecek.

YGS sonuçları hakkında basın toplantısı düzenleyen ÖSYM Başkanı Ali Demir, 8 bin 586 adayın sıfır çektiğini açıkladı.

Demir, YGS'ye girenlerden 1 milyon 804 bin 891 adayın sınavının geçerli kabul edildiğini belirterek, ''Bu sınavda dört testten en az ikisinden 0,5 ve üzeri ham puanı olmayan aday sayısı 61 bin 36 olarak gerçekleşti. Testlerin hiçbirinde 0,5 veya üzeri ham puan olmayan aday sayısı 8 bin 586 olarak gerçekleşti. Değişik nedenlerle sınavı geçersiz aday sayısı 234'' dedi.

2417 ADAY MATEMATİKTEN TAM PUAN ALDI
Demir'in açıklamasına göre 809 aday Türkçe, 6 aday sosyal bilimler, 2 bin 417 aday matematik, 91 aday fen bilimleri sorularının tamamını doğru cevapladı.

EN BAŞARILI İLLER
YGS sonuçlarına göre, en başarılı il Ankara oldu. Ankara'yı Karabük, Denizli, Aydın ve Isparta takip ederken, başarı sıralamasının en sonunda Hakkari yer aldı.

BİRİNCİLER ANKARA VE İSTANBUL'DAN
ÖSYM Başkanı, YGS'de, Ankara TED Koleji Vakfı Özel Lisesi'nden Zeynep Nur Karagöz, İstanbul Lisesi'nden Hümeyra Çolak ve Kadıköy Anadolu Lisesi'nden Irmak Öziskender'in tüm puan türlerinde 500 puan alarak birinci olduğunu bildirdi.

YGS-1 puan türüne göre en başarılı adaylar, Ankara TED Koleji Vakfı Özel Lisesi'nden Zeynep Nur Karagöz, İzmir Fen Lisesi'nden Fatih Aslan, Kadıköy Anadolu Lisesi'nden Irmak Öziskender, Özel ÜFTADE Lisesi'nden Kübra Peker, Özel Ankara Üniversitesi Geliştirme Vakfı Okulu Özel Anadolu Lisesi'nden Bulut Aygüneş ve İzmir Fen Lisesi'nden Mert Mestanoğlu oldu.

YGS-2 puanına göre ise Ankara TED Koleji Vakfı Özel Lisesi'nden Zeynep Nur Karagöz, Özel ÜFTADE Lisesi'nden Kübra Peker, İzmir Fen Lisesi'nden Fatih Aslan, İstanbul Galatasaray Lisesi'nden Onur Merzifonlu, Kadıköy Anadolu Lisesi'nden Irmak Öziskender dereceye girdi.

YGS-3 puan türünde ise İstanbul Lisesi'nden Hümeyra Çolak, Özel Amerikan Robert Lisesi'nden Furkan Savaş, Özel Bahçeşehir Fen ve Teknoloji Lisesi'nden Oğuzhan Özer, Özel TED Konya Kolejinden Deniz Han Alan, Akşehir Hacı Sıddıka Baysal Fen Lisesi'nden Ahmet Niyazi Ülkü en başarılı öğrenciler oldu.

YGS-4 puan türünde en başarılı adaylardan İstanbul Lisesi'nden Hümeyra Çolak, Akşehir Hacı Sıddıka Baysal Fen Lisesi'nden Ahmet Niyazi Ülkü, Özel Amerikan Robert Lisesi'nden Furkan Savaş, Özel Bahçeşehir Fen ve Teknoloji Lisesi'nden Oğuzhan Özer, Özel TED Konya Kolejinden Deniz Han Alan sıralamaya girdi.

YGS-5 puan türünde en başarılı adaylar ise İstanbul Lisesi'nden Hümeyra Çolak, Özel Bahçeşehir Fen ve Teknoloji Lisesi'nden Oğuzhan Özer, Özel TED Konya Kolejinden Deniz Han Alan, Kadıköy Anadolu Lisesi'nden Irmak Öziskender, Akşehir Hacı Sıddıka Baysal Fen Lisesi'nden Ahmet Niyazi Ülkü oldu.

YGS-6 puanında da Kadıköy Anadolu Lisesi'nden Irmak Öziskender, Özel Bahçeşehir Fen ve Teknoloji Lisesi'nden Oğuzhan Özer, Özel TED Konya Kolejinden Deniz Han Alan, Isparta Süleyman Demirel Fen Lisesi'nden Muhammed Said Seferbey, Özel Üftade Lisesi'nden Kübra Peker sıralamaya girdi.

FEN LİSELERİ İLK SIRADA
YGS'de en başarılı okulların sıralaması; fen liseleri, özel fen liseleri, sosyal bilimler liseleri, öğretmen liseleri ve askeri liseler şeklinde oldu.

10 KIZDAN 7'Sİ 180 PUANI AŞTI
Sınava giren kızların yüzde 89.5'i, erkeklerin ise yüzde 84.21'i 140 ve üzeri puan aldı. Sınava giren kızların yüzde 72.4 ile erkeklerin yüzde 65.3'ü ise 180 ve üzeri puan çıkardı.

Sayfa Yükleniyor...