YGS sonuçları açıklandı, şimdi sıra LYS'de

YGS’ye giren adaylardan 1 milyon 233 bini LYS’ye girmeye hak kazandı. Adaylardan 14 bininin puanı hesaplanamadı. Sınav sonuçları için tıklayın: YGS, YGS2010

Haberler 30.04.2010 - 10:46

YGS sonuçları açıklandı, şimdi sıra LYS'de

Yükseköğretime Geçiş Sınavı'nda (YGS), 483 aday Türkçe, 2 bin 142 aday Temel Matematik, 183 aday da Fen Bilimleri'ndeki tüm soruları doğru yanıtlarken, Sosyal Bilimler testinde soruların tümüne doğru cevap veren çıkmadı.        


ÖSYM Başkanı Prof. Dr. Ünal Yarımağan, YGS sonuçlarına ilişkin bilgi vermek amacıyla YÖK'te basın toplantısı düzenledi.        

Yarımağan, YGS'ye, 75 bin 471'i sınavsız geçiş olmak üzere toplam 1 milyon 587 bin 990 adayın başvurduğu belirtti. YGS'ye girmek için 1 milyon 512 bin 519 adayın başvurduğunu, bu adaylardan 24 bin 893'ünün sınava girmediğini kaydetti. Sınava giren 1 milyon 487 bin 626 adaydan 133'ünün sınavının değişik nedenlerle iptal edildiğini bildiren Yarımağan, bunlardan 82'sinin kural dışı davranış (sınav binasına, salonuna cep telefonuyla giren), 34'ünün kılık kıyafet kurallarına uymama, 5'inin yerine başkasına sokma teşebbüsü, 5'inin sınava giriş ve kimlik belgesi bulunmama, 7'sinin ÖSYM temsilcisinin raporu nedeniyle iptal edildiğini ifade etti.
       
14 BİN 156 KİŞİ ''SIFIR'' ALDI
Böylece sınavı geçerli aday sayısının 1 milyon 487 bin 493 olduğunu kaydeden Yarımağan, bu adaylardan 14 bin 156 kişinin puanının hesaplanamadığını bildirerek, ''Bu adayların puanlarının hesaplanamamasının nedeni de bizim en az iki testte 0.5 elde etme koşulunu sağlayamamalarıdır. Yani bu adaylar en az iki testte 0.5 elde edememişlerdir'' dedi.        

YGS'ye giren adaylardan 1 milyon 473 bin 337 adayın puanının hesaplandığını ifade eden Yarımağan, 70 bin 248 adayın sınavı geçmek için gerekli olan 140 puanı alamadığını belirtti. Yarımağan, ''Bu adaylar, bu sınav sonuçlarıyla hiçbir yükseköğretim programına girme hakkını kazanmamıştır, tercih yapma hakkını elde edememiştir'' dedi.        

1 milyon 403 bin 89 adayın en az bir puan türünün 140'ın üstünde olduğunu, dolayısıyla bu kadar adayın tercih yapma hakkı kazandığını ifade ederek, bu adaylardan da 169 bin 509'unun ise ikinci aşama sınavları olan LYS'ye girmek için gerekli olan 180 puanı elde edemediğini kaydetti. Yarımağan, bu adayların sadece meslek yüksekokulu ve Açıköğretim Fakültesi programlarını tercih edebileceklerini söyledi.        

Yarımağan, LYS'ye toplam 1 milyon 233 bin 580 adayın katılma hakkı kazandığını belirterek, ''Bu, beklediğimiz değerlerin biraz üzerinde gerçekleşmiştir'' diye konuştu.
      
KOPYA        

Sınav değerlendirilirken bilgisayarla yapılan kopya taramalarında 69 adayın kopya çektiğinin tespit edildiğini bildiren Yarımağan, bu adayların sınavlarının tümümün değil, sadece kopya çektikleri testlerin puanlarının ''sıfırlandığını'' anlattı. Yarımağan, 17 adayın Türkçe, 27 adayın Sosyal Bilimler, 21 adayın Temel Matematik ve 4 adayın Fen Bilimleri testinin iptal edildiğini ifade etti.
        
TEST ORTALAMALARI VE HAM PUANLAR        
Test ortalamalarına ilişkin de bilgi veren Yarımağan, Türkçe testinin ortalamasının 21.6 oranıyla geçen yılın ortalamasının üzerinde çıktığını kaydetti. Sosyal Bilimler testinin ortalamasının 12.4, Temel Matematik testinin ortalamasının yüzde 11.9, Fen Bilimleri testinin ortalamasının yüzde 5.5 olarak gerçekleştiğini anlatan Yarımağan, ''Bu üç testinin ortalamaları beklentilerin biraz altında çıkmıştır'' dedi.        

Sınavda Temel Matematik testindeki 20. sorunun yanlış olduğu iddialarının da ÖSYM uzmanlarınca incelendiğini ve çift cevabı bulunduğu gerekçesiyle iptal edildiğini bildiren Yarımağan, bu soruya tüm adayların doğru cevap verdiklerinin kabul edildiğini ifade etti.        

Sınavdaki ham puan dağılımlarını da değerlendiren Yarımağan, 483 adayın Türkçe, 2 bin 142 adayın Temel Matematik, 183 adayın da Fen Bilimlerindeki tüm soruları doğru yanıtladığını bildirdi. Yarımağan, Sosyal Bilimler testinde ise 40 sorunun tümüne doğru cevap veren aday bulunmadığını kaydetti.
      
''BİR TÜRLÜ DÜZELTEMİYORUZ''
Yarımağan, şu değerlendirmeyi yaptı:        

''Bu dağılımda dikkati çeken, Fen Bilimleri testinin adayların yarıdan çoğu tarafından boş bırakıldığıdır. Fen Bilimleri testine bakarsak 0.5 ve üstünde puan alan 699 bin 710 kişi, 0.25 ve altında 773 bin 627 kişi bulunuyor. Bu, bundan önceki sınavlarda da rastladığımız, bir türlü düzeltemediğimiz bir durum. Nedense öğrencilerimiz fen bilimlerinde yeterince bilinçlendiremiyor veya fen bilimlerini öğrencilere sevdiremiyoruz. Aslında aynı durum biraz matematikte de var. Matematik testinde iptal edilen soru nedeniyle tüm adaylara 1 puan verdiğimiz için, tüm adayların doğru cevap verdiğini kabul ettiğimiz için Matematik'te 0.25 ve altında olan aday sayısı sadece 107 bine inmiş. Eğer iptal sorusu olmasaydı Matematik'te de burada birkaç yüzbin kişinin olduğunu görecektik.''
       
EN ÇOK BAŞARI TÜRKÇE TESTİNDE
YGS'de toplam altı puan türü hesaplandığına işaret eden Yarımağan, matematik ağırlıklı olan YGS-1 ile fen ağırlıklı olan YGS-2 puan türlerinde başarı oranının en düşük düzeyde ortaya çıktığını vurguladı.        

Türkçe ağırlıklı puan türü olan YGS-3'de başarı oranının en yüksek düzeyde gerçekleştiğini ifade eden Yarımağan, Türkçe testinin adayların en başarılı olduğu test olduğunu belirtti.
        
KIZLAR GELENEĞİ BOZMADI

YGS'ye başvuran adayların yüzde 45.04'ünün kız, yüzde 54.96'sının erkek olduğunu kaydeden Yarımağan, kızlardan yüzde 87.29'unun, erkeklerden yüzde 79'unun, tüm adaylardan da yüzde 82.93'ünün ikinci aşama sınavı olan LYS'ye girme hakkı elde ettiğini bildirdi. Yarımağan, ''Ortalama başarıda, kızlar erkeklerden her zaman erkeklerden daha başarılı oluyorlar. Nitekim 180 puanı geçen aday oranında kızlar erkeklere göre 8 puan daha başarılılar'' dedi.
        
SINAVA GİREN ESKİ MEZUN SAYISI AZALDI

Sınava bu yıl son sınıf düzeyinde girenlerin oranının yüzde 44.35 olduğunu belirten Yarımağan, ''Bu, geçen yıllardan yüksektir. Bu yıl eski mezunların oranı azalmış, son sınıf düzeyinde girenlerin oranı artmıştır. Eski mezunlardan sınava girenlerin oranı yüzde 31.45'dir. Her iki grubun başarı düzeyi birbirine çok yakındır'' diye konuştu.        

Sınava girenlerin yüzde 16.92'sinin halen bir üniversitede okuduğunu ifade eden Yarımağan, bu öğrencilerin ''başarısının doğal olarak diğerlerine göre daha yüksek olduğunu'' söyledi.        

Yarımağan, sınava son sınıf düzeyinde katılanların yüzde 81.24'ünün, eski mezunların yüzde 81.17'sinin, üniversite öğrencilerinin yüzde 89.09'unun, üniversite mezunlarının yüzde 91.88'inin, 180 ve üzerinde puan alarak ikinci sınava girme hakkı kazandığını bildirdi.
       
OKULLARIN BAŞARISI
Okul türlerine göre başarı durumuna ilişkin de bilgi veren Yarımağan, sınava başvuran adayların yüzde 69.82'sinin genel lise, yüzde 1.43'ünün öğretmen liseleri, yüzde 28.75'inin de meslek liselerinden olduğunu kaydetti. Genel lise kökenlilerin yüzde 90.38'inin, öğretmen lisesi kökenlilerin yüzde 98.85'inin, meslek lisesi kökenlilerin de 64.04'ünün 180 ve üzerinde puan aldığını belirtti.        
Meslek lisesi çıkışlı adayların başarı düzeyinin genel lise kökenli adaylara göre daha düşük olduğuna dikkati çeken Yarımağan, sözlerini şöyle sürdürdü:       

''Aslında bir miktar düşük olması zaten beklenen bir durumdur. Ancak ben oranın gerekenden fazla düşük olduğunu düşünüyorum. Sınavda 140 puan, soruların yaklaşık yüzde 10'unu yapan adayın elde ettiği başarı, 180 ise soruların yaklaşık yüzde 20'sini yapan adayın elde ettiği başarı. Meslek lisesinden sınava giren 3 adaydan 1'inin soruların yüzde 20'sini yapamadığını görüyoruz''        

En başarılı okul türlerini de sıralayan Yarımağan, öğrenci sayıları az olan askeri liseler, sosyal bilimler liseleri ve polis kolejinin başarı düzeyinin yüzde 100 olarak gerçekleştiğini, bu okulların öğrencilerin tümünün 180 ve üstü puan aldığını kaydetti. Yarımağan, öğrencileri 180 ve üstünde puan alan okullar sıralama yapıldığında askeri lise, sosyal bilimler liseleri ve polis kolejini, yüzde 99.93 ile fen liselerinin, yüzde 99.81 ile Anadolu liselerinin, yüzde 99.78 ile özel fen liselerinin, yüzde 98.85 ile öğretmen liselerinin, yüzde 98.57 ile yabancı dil ağırlıklı liselerin, yüzde 96.23 ile yabancı dilde eğitim yapan özel liselerin, yüzde 92.79 ile de astsubay hazırlama okullarının izlediğini ifade etti.        

''En az başarılı okulları'' da sıralayan Yarımağan, başarı oranının (180 ve üstünde puan alan öğrencilere göre yapılan değerlendirmeye göre) otelcilik ve turizm meslek liselerinde yüzde 72.52, kız meslek liselerinde yüzde 69.73, özel akşam liselerinde yüzde 62.50, ticaret meslek liselerinde yüzde 59.03, endüstri meslek liselerinde yüzde 47.05, akşam liselerinde ise yüzde 36.67 olarak gerçekleştiğini bildirdi.        

Yarımağan, ''Burada benim dikkatimi çeken öğrenci sayısı çok olan endüstri meslek liseleridir. Akşam lisesini saymazsak, endüstri meslek lisesi başarı düzeyi en düşük okul türü olarak karşımıza çıkıyor. Tabii bu okul türünde başarının liselerden düşük olması zaten beklenir ama bu kadar düşük olmaması gerekir diye düşünüyorum'' şeklinde konuuştu.
        
İSTANBUL 43.
Sınavda en başarılı 10 ili açıklayan Yarımağan, altı puan türünün hepsinin ortalamasına göre değerlendirme yapıldığını belirtti. Buna göre en başarılı ilin Yalova olduğunu, Yalova'nın altı puan türünün beşinde en başarılı il durumunda bulunduğunu söyleyen Yarımağan, Yalova'yı Kayseri, Aydın, Karaman, Denizli, Ankara, Nevşehir, Kırşehir, Antalya ve Mersin'in izlediğini kaydetti.        

Yarımağan, illerin başarı durumuna ilişkin şu değerlendirmeyi yaptı:        

''Burada Kayseri'nin doğusundan il yok, Karadeniz'den hiçbir il yok. İstanbul yok. İzmir de yok ama İzmir 13. oldu. İstanbul 43. sırada. İstanbul'un önünde Erzurum var, Batman var. Bu, bence düşündürücü. İllerimizin puan ortalamasının birbirine yakın olduğunu görüyoruz, birinci ilimizin puan ortalaması 242, onuncu ilimizin puan ortalaması 240. Artvin 78. sırada ve puan ortalaması 218. Yani birinci sıradaki il ile 78. sıradaki il arasındaki puan farkı sadece 24.        

Ancak bir sonraki il ile arada 10 puanlık bir fark var. Son üç ilin Şırnak, Ardahan ve Hakkari'nin puan ortalaması 208, 207 ve 207. Artvin ile 10 puanlık fark var. Bu da önemli bir bulgu olarak dikkatimizi çekiyor. Bu üç ilimizin eğitim sorunu olduğu dikkati çekiyor. El birliği ile bu aradaki farkı gidermemiz gerektiğini düşünüyorum. Üç ilimiz kitleden 10 puan ayrılarak aşağıda yer alıyor, o yüzden düşündürücü diyorum.''

SINAV SONUCUNUZU BURADAN ÖĞRENİN
Sınav sonuçları saat 10.30'dan itibaren ÖSYM'nin internet sitesinden öğrenilebilecek. Sonuçlar için aşağıdaki adresleri tıklayın:

YGS
YGS2010


YGS'nin değerlendirilirken her bir aday için YGS-1, YGS-2, YGS-3, YGS-4, YGS-5 ve YGS-6 olmak üzere altı ayrı puan türü oluşturuluyor.

Sınavda 140-180 arası puan alan adaylar sadece meslek yüksekokulu ön lisans programları ile açıköğretim programlarını tercih edebilecek.

YGS puanlarının en az biri 180 olan adaylar LYS'ye girmeye hak kazanabilecek.

Sınavda 180 ve üzeri puan alanlar, hem meslek yüksekokulu ön lisans programları ile açık öğretim programlarını hem de YGS puanı ile öğrenci alan lisans programlarını tercih edebilecek.

Özel yetenek sınavıyla öğrenci alan yükseköğretim programlarına başvurabilmek için ise YGS puanlarından en az birinin 140 ve üzeri olması gerekecek.

LYS'YE BAŞVURU TARİHİ 5 - 14 MAYIS
Lisans Yerleştirme Sınavları'na (LYS) katılmak isteyen adaylar, 5-14 Mayıs arasında başvurabilecek. ÖSYM Başkanı Prof. Dr. Ünal Yarımağan, adayların, beş ayrı kategoride yapılacak olan LYS'ye katılmalarında hiçbir kısıtlama bulunmadığını ancak adaylara iki tanesine girmelerini önerdiklerini söyledi.

Yarımağan, YGS sonuçlarına ilişkin bilgi vermek amacıyla YÖK'te düzenlediği basın toplantısında, LYS'ye girecek adaylara uyarı ve önerilerde bulundu. Buna göre, adaylara sınav sonuç belgesi gönderilmeyecek. Adaylar sınav sonuçlarını internetten öğrenecekler. LYS'ye katılmak isteyen adaylar 5-14 Mayıs 2010 arasında başvurabilecekler. Başvurular, bireysel olarak internet üzerinden veya başvuru merkezleri aracılığıyla yapabilecekler. Başvuru merkezlerinde adaylardan 2 TL hizmet ücreti alınacak. LYS'ye katılma hakkını elde eden 1 milyon 233 bin 580 aday, ikinci aşamada beş ayrı kategoride yapılacak LYS'den istediklerine katılabilecek. ÖSYM Başkanı Yarımağan, ''Hiçbir kısıtlama yok ama biz adaylara iki tanesine katılmalarını öneriyoruz. İsteyen daha çok LYS'ye katılabilir'' dedi.

HER BİR SINAV 20 TL
LYS'ye başvuracak adayların, girmek istediği her bir sınav için 20 TL ücret ödemesi gerekiyor. Ödemeler, T.C. Ziraat Bankası, T. Vakıflar Bankası, T. Halk Bankası, Akbank ve T. Garanti Bankası şubelerine yapılabilecek. LYS'ye başvuracak adayların, beş kategoride yapılacak LYS'den hangilerine hangi ilde gireceğine karar vermesi, sınav ücretini yatırması ve başvurularını bireysel olarak internetten veya başvuru merkezlerinden yapmaları gerekiyor. İkinci aşama sınavları, 81 il merkezi ile Lefkoşa'da gerçekleştirilecek. Adaylar bu iller arasından tercih yapacak. Adaylar, girmek istedikleri LYS'lerin hepsine aynı merkezde girecekler. Adaylar 2 il tercih edebilecek. Sınava Ankara, İstanbul ve İzmir'de girmek isteyen adaylar, bu illerden ayrıca bölge tercihi de yapacaklar.

''BAŞVURU SÜRESİ UZATILMAYACAK''
ÖSYM Başkanı Yarımağan, LYS'ye başvuru süresinin uzatılmayacağını belirterek, ''Bu nedenle adayların hangi LYS'ye gireceklerine kesin karar vermeleri ve süresi içinde başvurularını yapmalarını önemle hatırlatıyoruz'' dedi. Yarımağan, başvurusunu internet üzerinden yapmak isteyen adaylara da şu uyarı ve önerilerde bulundu: ''İnternet kullanımında çok deneyimli olmayan bazı adaylar işlemleri tamamladıklarını sanarak işlemleri bitiriyorlar oysa tamamlamamış oluyorlar. Tercihleri gerçekleşmiyor veya başvuruları yapılmamış oluyor. Adaylara, eğer internet kullanımında deneyimli değillerse, kendilerine güvenmiyorlarsa başvurularını bir okuldan yapmalarını öneriyoruz. Bireysel başvuru yapan adayların, 'Başvurunuz sistem tarafından başarıyla kabul edilmiştir' yazısını görmeleri ve bir çıktı almaları gerekmektedir. Bunları yapmayan adayların başvurusu tamamlanmamış veya hiç yapılmamış olabilir. Daha sonra mağdur olurlar.''

Sayfa Yükleniyor...