YKS başvuruları başladı, YKS başvuru kılavuzu ÖSYM'den yayınlandı (YKS başvurusu e-Devlet ekranı)

YKS başvuruları başladı. ÖSYM Başkanı Prof. Dr. Halis Aygün, Yükseköğretim Kurumları Sınavı (YKS) adaylarından T.C. kimlik kartı ve e-Devlet şifresi olanların, başvuru merkezlerine gitmeden e-Devlet üzerinden sınav başvurularını yapabileceklerini açıkladı.

Anadolu Ajansı 04.02.2021 - 10:06

YKS başvuruları başladı, YKS başvuru kılavuzu ÖSYM'den yayınlandı (YKS başvurusu e-Devlet ekranı)

Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezi (ÖSYM) Başkanı Prof. Dr. Halis Aygün, bu yıl 4 Şubat'ta başlayacak YKS başvurularının, e-Devlet üzerinden de yapılabileceğini duyurmuştu. 

YKS başvuruları bugün başladı.

TYT 26 HAZİRAN'DA YAPILACAK

YKS'nin ilk oturumu olan temel Yeterlilik Testi'nin (TYT) 26 Haziran'da, Alan Yeterlilik Testleri (AYT) ile Yabancı Dil Testi'nin (YDT) 27 Haziran'da gerçekleştirilecek.

E-DEVLET ÜZERİNDEN YKS BAŞVURUSU İÇİN TIKLAYIN

YKS BAŞVURULARI NE ZAMAN BAŞLAYACAK?

Aygün'ün açıklamasına göre YKS başvuruları 4 Şubat 2021'de başlayıp 2 Mart 2021'de sona erecek. Aygün, bu yılki YKS başvurularına ilişkin şu bilgileri verdi:

"T.C. kimlik kartı ve e-Devlet şifresi olan adaylar, başvuru merkezlerine gitmeden ÖSYM Aday İşlemleri Sistemi'ne ÖSYM AİS mobil uygulaması veya 'http://ais.osym.gov.tr' üzerinden 'e-Devlet ile kayıt ol' seçeneğine tıklayarak kayıt olabilecek ve sınav başvurularını yapabilecek. e-Devlet kayıtları için adaylarımızın PTT şubelerinden şifrelerini temin etmeleri gerekiyor.

Adaylar, ayrıca ÖSYM'nin 'https://ais.osym.gov.tr' internet adresi ve ÖSYM AİS mobil uygulamasından bireysel olarak yapacakları sınav başvurularında, sistemdeki fotoğrafı, adayın varsa T.C. kimlik kartındaki fotoğrafı ile başka herhangi bir işlem gerekmeksizin otomatik olarak güncellenebilecek."


HES KODUNA DİKKAT

YKS başvurularında diğer sınav başvurularında olduğu gibi HES kodu bilgisi istendiğini hatırlatan Aygün, "Adaylarımızın hangi başvuru platformunu tercih ederlerse etsinler HES kodunu edinmiş olmaları gerekiyor." uyarısında bulundu.

AYRINTILAR 2021 YKS KILAVUZUNDA

ÖSYM Başkanı Aygün, "Sınava ilişkin ayrıntılı bilgileri 2021-YKS kılavuzunda vereceğiz. Adaylarımızın ÖSYM'nin sitesinden erişebilecekleri kılavuzu dikkatle incelemeleri gerektiğini hatırlatmak isteriz." dedi.

NTV uygulamasını indirin, gelişmelerden haberdar olun

google-play app-store Huawei App Gallery

BUZ ALTINDA TEK NEFESTE 100 METRE YÜZDÜ

Sayfa Yükleniyor...