YÖK Başkanı Yekta Saraç'tan 'tercih uyarısı'

Üniversite adayları için kritik dönem başladı. 2 milyona yakın aday 6-14 Temmuz tarihleri arasında tercihlerini yapacak. Adaylara bilinçli tercih uyarısı yapan YÖK Başkanı Yekta Saraç, "Geleceğin mesleği gibi kavramların peşinden gitmek yerine mutlu olacağınız bölümler tercih edin" dedi.

NTV Haber 08.07.2015 - 23:28 | Son Güncelleme : 09.07.2015 - 05:05

Yekta-Saraç-12-6-2015.jpg

YÖK Başkanı Yekta Saraç, öğrencilere "bilinçli üniversite tercihi" uyarısında bulundu.

Saraç, "Öğrenciler kendilerine söyleneni değil, heyecan duydukları programlara kaydolmalı" dedi.

Temel bilimleri tercih edecek ilk 25 bindeki öğrencilere aylık 2 bin liraya kadar burs verileceğini hatırlatan Saraç, bu yıl temel bilimler, öğretmenlik ve tıp kontenjanlarında yapılan değişikliklerin nedenlerini anlattı:

"İhtiyaç duyulan öğretmenlik alanlarında tedrici bir artırıma gidildi. Eczacılık gibi zaten istihdam sıkıntısı olan alanlarda öğrenci sayısının artırılmasını doğru bulmuyoruz. Tıp alanında da üç beş yılda benzer bir sorun yaşamamak için dikkatli bir artırım yaptık."

Saraç, bu yıl Türkiye'deki bütün üniversitelerde hukuk için ilk 150 bine, tıp için ilk 40 bine girme şartı aranacağını hatırlattı:

"KKTC'deki üniversitelere ise bir yıllık geçiş süresi verdik. Ancak bu öğrenciler Türkiye'deki bir üniversiteye yatay geçiş yapmak istediğinde başarı sırası kuralı aranacak" dedi.

Sayfa Yükleniyor...