YÖK Başkanı Prof. Dr. Yusuf Ziya Özcan, Lisans Yerleştirme Sınavları'nı (LYS) kazanan ve tercih yapmaya hazırlanan adaylara, son yılların ''gözde'' meslekleri hakkında tüyolar verdi. Özcan, adayların tercih yaparken geçen yılın taban puanlarını baz almalarını önerdi. 

Özcan, üniversite tercihi yapacak öğrencilere şunları söyledi:

"Tercih yaparken çok dikkatli olmak gerek. Adaylar merak etmesin üniversitelerin 760 bin kontenjanı var. Her iki öğrenciden bir tanesi muhakkak üniversiteye girecek. Onlar için böyle güzel bir ortam hazırladık.

"OĞULLARIM İÇİN YAPTIĞIM TERCİH YÖNTEMİ..."
Ben oğullarım için yaptığım yöntemi söyleyeyim; bir bölümün kabul edebileceği taban puan kaçsa onu baz alarak girebileceği bölümleri sıraladık. Birkaç tane, puanının zor yettiği; olur da puanlar düşer, az müracaat eden olur diye, puanı yüksek birkaç yeri de yazdık. Çok iyi çalıştı, neredeyse ilk sıradaki tercihine girdi. Adaylar geçen yılın puanlarını baz alsınlar.'' 

Özcan, geleceği olan, iş bulma olasılığı fazla meslekleri de sıraladı:

EĞİTİM ALANINDA
''Öğrenciler engelli çocukların, öğrenme güçlüğü olan çocukların eğitimleriyle ilgili bölümler seçebilirler, genetik ile ilgili bölümlere gidebilirler.

Okulöncesi eğitim ile uğraşacak, öğretmenlik yapacak arkadaşların şansları iyi görünüyor.

HAVACILIK SEKTÖRÜ 
Uçuş, havacılık sektörü ile ilgili meslekler de gözde. Çünkü pilot açığımız var. Türkiye'de 600 yabancı pilotun çalıştığı söyleniyor. O alana yönelebilirler. Hostesimiz yok, bakım onarım servis işleriyle uğraşacak elemanlarımız yok, o alanları seçebilirler. 

NANOTEKNOLOJİ ALANI
Mühendislikte nanoteknoloji ile ilgili alanlara yönelebilirler. Mekatronik gayet iyi, ümit var bir meslek gibi görünüyor.

İKTİSADİ VE İDARİ BİLİMLER
İktisadi ve idari bilimlerde her zaman dışarıda iş yapacak öğrenciler yetiştiriliyor. Bu alandan mezun olunca iş bulabilecekleri çok ortam var.

SAĞLIK SEKTÖRÜ
Hemşirelik gayet iyi bir meslek olarak geliyor. Fizyoterapistler iyi iş yapacak. Yaşlı bakımı ile uğraşacak meslekler çok revaçta."