YÖK Başkanı'ndan şok iddia

YÖK Başkanı Prof. Dr. Özcan kimi adayların üniversite sınavlarına Doğu'da girmek istemesinin düşündürücü olduğunu ve bu durumun bölgede suiistimaller olabileceğini düşündürdüğünü söyledi.

Haberler - Anadolu Ajansı 29.04.2010 - 17:09

YÖK Genel Kurulu toplantısı sırasında gazetecilerin sorularını yanıtlayan YÖK Başkanı Prof. Dr. Yusuf Ziya Özcan, YGS'de çoğu adayın başka illerde sınava girdiği anımsatılarak, gelecek yıllarda bu sorunun nasıl çözüleceğinin sorulması üzerine, imkanların araştırılacağını, kullanılmayan okullar veya kurumlar varsa buralarda sınava girilmesinin sağlanacağını ifade etti.

YÖK Başkanı Prof. Dr. Özcan, şunları söyledi:

''Ama bu konuda ciddi problem var. Problem sadece oralarda bazı şeylerin, yolsuzlukların olması değil. Türkiye'nin çok çeşitli yerlerinden insanların oralarda imtihana girmek istemesi. Mesela İstanbul'dan insanlar nedense gidiyorlar Mardin'de Urfa'da, Hakkari'de, Şırnak gibi yerlerde sınava girmek istiyorlar. Herhalde oralarda suiistimale açık şeyler daha kolay oluyor diye gidiyorlar.

Bir sürü insan o bölgede sınava girmek istiyor. Bunun bir anlamı olmalı. Niye İstanbul'dan kalkıp da Mardin'de sınava giriyorsun? Türkiye'de özellikle Doğu ve Güneydoğu bölgelerinde imtihana girmek isteyenler çok.''

''Bunun gerekçesi ne olabilir'' sorusunu Özcan, ''Herhalde orada suiistimale açık birşeyler var. Ben şimdi Ankara'dan Mardin'e neden sınava girmek için gideyim ki?'' diye yanıtladı.

Bir gazetecinin, söz konusu bölgelerdeki bazı illerde toplu kopya olayları yaşandığını belirtmesi üzerine Özcan, ''Üniversite sınavında çok olmuyor ama KPSS'de mesela çok sık olduğu bilinen bir gerçek. Herkes biliyor'' dedi.

Özcan, ''O bölgelere yönelik ne gibi önlemler alınabilir'' sorusuna, ''Alınabilir. Mesela büyük şehirlerde toplanabilir. Diyarbakır'da, Şanlıurfa'da şehir merkezlerinde olabilir, ilçelerde olmaz'' yanıtını verdi.

Özcan, kopya çekenlerin tespit edilmesi halinde sınavlarının iptal edildiğini anımsattı.

Sayfa Yükleniyor...