YÖK üniversiteye sivil polis istedi

Türbana yeşil ışık yakan YÖK, sivil polislere de üniversite kapılarını açtı. Okullara gönderilen yazıda, kampüste polisler için yer açılması istendi.

06.10.2010 - 09:26

YÖK üniversiteye sivil polis istedi

Milliyet gazetesinde yer alan habere göre; Yüksek Öğretim Kurumu (YÖK) Başkanlığı, “Özgür ve Güvenli Üniversite” başlıklı toplantıda karar aldı.

YÖK, bu kararı Emniyet Genel Müdürlüğü aracılığıyla 81 il valiliğine gönderdi.

YÖK Başkanı Prof. Dr. Yusuf Ziya Özcan, imzasıyla 24 Ağustos’ta gönderilen yazıda, bölücü ve yıkıcı faaliyetlerin hareket alanlarının daraltılmasının eğitim ve öğretim faaliyetlerinin kusursuz yürütülebilmesi için en önemli unsurlardan olduğu belirtilerek, “Şiddet içeren fikir ve eylemler, özgür düşünceyi de baskı altına alacağından, güvenli olmayan üniversitede özgür düşüncenin çıkması da olanaksızdır” denildi.

Yazıda, bu amaçla rektörlüklerden alınması gereken önlemler sıralandı.

Bir bölümü kamuoyunun da talep ettiği önlemlerden oluşan önlemler arasında, üniversitelerde meydana gelecek olaylara süratle müdahale edilmesi için bütün öğretim yılını kapsayacak biçimde kolluk kuvveti ve sivil emniyet personeli görevlendirme yazılarının valiliklerden talep edilmesi istendi.

Yazıda, üniversitelerin uygun gördükleri alanlarda kampüste görev yapacak sivil polis için yer tahsis etmeleri gerektiği de belirtildi.

Yazıda yer alan kararlar şöyle oldu:

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...