YÖK yatay geçiş başvuruları ne zaman? (YÖK yatay geçiş takvimi)

YÖK yatay geçiş kontenjanları yayınlandı. YÖK'ün internet sitesinde erişime açılan yatay geçiş kontenjanları üzerinden 'üniversite adı' ve program bilgilerini girdiğinizde yurt içi ve dışı kontenjan bilgilerine ulaşabiliyorsunuz. Peki, YÖK yatay geçiş kontenjanları nasıl öğrenilir? İşte ayrıntılar...

ntv.com.tr 09.07.2020 - 15:36

YÖK yatay geçiş başvuruları ne zaman? (YÖK yatay geçiş takvimi)

Yükseköğretim Kurulunca (YÖK) yatay geçiş işlemlerine ilişkin detayları web sitesi üzerinde erişime açıldı.

Üniversitelerin yatay geçiş kontenjan bilgilerini ve başvuru tarihlerini yayımlayan YÖK, bu bilgiler için bir robot yayınladı. Erişime açılan robot üzerinden 400'e yakın üniversitenin, yatay geçiş başvuru bilgileri yayınlandı.

YÖK YATAY GEÇİŞ EKRANI İÇİN TIKLAYINIZ

YÖK YATAY GEÇİŞ TAKVİMİ

YÖK'ün yayınladığı yatay geçiş kontenjan listesinde, üniversitelerin yatay geçiş takvimleri de yer alıyor.

Takvimde yer alan bilgilere göre pek çok üniversitenin yatay geçiş başvuruları Temmuz-Ağustos tarihleri arasında gerçekleşecek. Yatay geçişlerin gerçekleşmesi ve kesin kayıtların yapılması da Eylül ayı olarak gözüküyor. Ancak her üniversitenin başvuru günleri farklı.

YÖK YATAY GEÇİŞ TAKVİMİ İÇİN TIKLANIYINIZ

YÖK YATAY GEÇİŞ YÖNETMELİĞİ

(1) Önlisans ve lisans diploma programlarının hazırlık sınıfına; önlisans diploma programlarının ilk yarıyılı ile son yarıyılına, lisans diploma programlarının ilk iki yarıyılı ile son iki yarıyılına yatay geçiş yapılamaz.

(2) Aynı yükseköğretim kurumunda aynı diploma programlarında birinci öğretimden ikinci öğretime kontenjan sınırlaması olmaksızın yatay geçiş yapılabilir. Ancak, ikinci öğretim diploma programına geçiş yapan öğrenciler ikinci öğretim ücreti öderler.

(3) Yükseköğretim kurumlarında ikinci öğretimden sadece ikinci öğretim diploma programlarına yatay geçiş yapılabilir. Ancak, ikinci öğretim diploma programlarından başarı bakımından bulunduğu sınıfın ilk yüzde onuna girerek bir üst sınıfa geçen öğrenciler birinci öğretim diploma programlarına kontenjan dahilinde yatay geçiş yapabilirler.

(4) Açık veya uzaktan öğretimden diğer açık veya uzaktan öğretim diploma programlarına yatay geçiş yapılabilir. Açık ve uzaktan öğretimden örgün öğretim programlarına geçiş yapılabilmesi için, öğrencinin öğrenim görmekte olduğu programdaki genel not ortalamasının 100 üzerinden 80 veya üzeri olması veya kayıt olduğu yıldaki merkezi yerleştirme puanının, geçmek istediği üniversitenin diploma programının o yılki taban puanına eşit veya yüksek olması gerekir.

(5) Birinci veya ikinci öğretim diploma programlarından açık veya uzaktan eğitim veren diploma programlarına yatay geçiş yapılabilir.

BAŞVURU VE DEĞERLENDİRME YÖNETMELİĞİ

(1) Diploma programları arasında yatay geçiş başvuruları, sadece ilan edilen süre içerisinde yapılır.

(2) (Değişik:RG-21/12/2019-30985) Bu Yönetmelikteki şartlara ilave olarak yatay geçiş başvurularının değerlendirilmesinde üniversite senatolarınca ayrıca kullanılacak kriterler belirlenebilir.

(3) Başvurularla ilgili ön değerlendirmeyi, senatonun belirlemiş olduğu ilkeler çerçevesinde, ilgili yönetim kurulları tarafından oluşturulan komisyonlar yapar. Başvurular, adayların genel not ortalaması, farklı puan türlerindeki programlara geçiş için merkezi yerleştirme puanı ve eğer varsa geçmek istediği programın ortak derslerindeki başarısı dikkate alınarak, üniversite senatosu tarafından belirlenmiş olan kriterlere göre değerlendirilir ve ayrılan kontenjana göre geçiş sağlanır.

(4) Diploma programına yatay geçiş yerleştirme işlemleri yükseköğretim kurumlarının ilgili yönetim kurulu kararı üzerine yapılır.

(5) Kayıt dondurmuş olmak, yatay geçiş hakkından yararlanmak için engel teşkil etmez.

(6) (Değişik:RG-21/12/2019-30985) Dörtlü veya yüzlü sisteme göre elde edilen başarı notlarının birbirine dönüştürülmesinde, Yükseköğretim Yürütme Kurulu tarafından belirlenen dönüştürme tabloları kullanılır.

ARŞİV: YATAY GEÇİŞ NEDİR? NASIL YAPILIR?

Sayfa Yükleniyor...