YÖK'ten "Erdoğan talimat verdi" iddiasına yanıt

YÖK Başkanı Yekta Saraç, Barış İçin Akademisyenler İnisiyatifi'nin bildirisine karşılık verilen yanıtın , Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın talimatı sonrası yapıldığı iddialarını yalanladı.

Anadolu Ajansı 12.02.2016 - 08:12 | Son Güncelleme : 12.02.2016 - 08:13

YÖK'ten "Erdoğan talimat verdi" iddiasına yanıt

YÖK'ün yetkileri buharlaşmayacağı için, bu yetkileri bir yere nakledebilirsiniz. Ama öyle titiz davranılması lazım ki, bir YÖK yerine 185 YÖK olup, sonra 'üniversitelerde şöyle bir uygulama var niye böyle yapılıyor ey YÖK başkanı, düzeltin' gibi şikayet merci bulamama durumunuz da olabilir.

YÖK Başkanı Yekta Saraç, TBMM Plan ve Bütçe Komisyonunda Milli Eğitim Bakanlığının 2016 yılı bütçesi ile ilgili yapılan görüşmelerde konuştu.

Saraç, Barış İçin Akademisyenler İnisiyatifi'nin bildirisine ilişkin, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın açıklamalarının ardından YÖK'ün toplanıp karar aldığına dair kendisine eleştiriler yöneltildiğini anımsattı.

"Akademisyenlerle ilgili açıklamanın da yapıldığı Yükseköğretim Genel Kurulu'nun belirlenmesi iki hafta önceydi" diyen Saraç şunları söyledi:

"Bildiri ile YÖK toplantısı arasında Sayın Cumhurbaşkanımızdan ki öyle denildi 'talimat verildi ve YÖK'ten açıklama yapıldı' diye, böyle bir görüşmemiz, öncesinde kesinlikle olmadı...

İkinci husus, değil cumhurbaşkanımızın, başbakanımızın veya herhangi bir bakanın, milli eğitim bakanımızın bu hususta herhangi bir telkinatı olmadı.

Bizim açıklamamız, Cumhurbaşkanımızın açıklamasından, ajanslara düşmesi, Anadolu Ajansı'na da baktırabilirsiniz, sordurabilirsiniz 4-5 dakika sonra oldu. Bu da inkarı kabil olmayan bir şekilde 'Cumhurbaşkanımızın açıklamasının YÖK'ün açıklamasını tetiklediği' hususunun doğru olmadığını ifade ediyor. Arada, 4-5 dakika içinde biz genel kurulu toplayacağız, cumhurbaşkanımız açıklama yapacak, böyle bir durum yok. Kayıtlarımız var."

Sayfa Yükleniyor...