Yolda eğitim macerası

Okulların açılmasına sayılı zamanlar kala iki İngiliz öğrenci bir yıl sürecek yol okulu serüvenine başladı. 11 ve 9 yaşlarındaki Amy ile Ella Meek, öğretmen olan ebeveynleriyle 32 bin kilometrelik yolculuğa çıktı.

21.08.2015 - 02:01

Yolda eğitim macerası

Klasik eğitimin çocuklarında, öğrenme sevgisini körelttiğini düşünen eğitimci çift Tim ve Kerry Meek, çocuklarıyla birlikte Britanya adalarını kapsayan bir yolculuğa başladı. Meek çifti çocuklarının yolda eğitimi için evlerini sattı.

Yıllardır macera dolu seyahatlere çıktıklarını söyleyen Tim Meek “Sonunda kızlarımızın okulda, aile gezilerimizde olduğu gibi gelişemediğini fark ettik.” dedi. Fikirlerinin işe yarayıp yaramayacağını bilmediklerini belirten aile “Bu fikrin hiçbir garantisi yok ancak kesin olarak emin olduğumuz tek şey hayat bu hayali gerçekten gerçekleştiremeyeceğimiz kadar kısa. İşte cevabımız bu kadar basit.” dedi.

Aile ders programını da belirledi. Karavanla yola çıkan çocuklar her gün düzenli olarak İngilizce, kelime bilgisi, okuma, yazma ve matematik çalışıyor. Bilgisayar derslerine de vakit ayıran çocuklar bazı seminerleri takip ediyor. Güne radyodaki bir tartışma programını dinleyerek başlayan çocuklar, sonrasında aileden birinin belirlediği bir konu üzerinde tartışıyor. Çocuklar, vahşi doğada yüzme ve doğa yürüyüşleri derslerini iple çektiklerini belirtiyorlar.

Anne Kerry Meek, çocuklarının bu programa hazır olduğunu belirtti ve ekledi: “Her sabah heyecan içinde uyanıyorlar. Kışın ortasında da durum böyle mi olacak göreceğiz. Ama bizce aynen böyle olacak.”

Meek çifti kızlarına çok çeşitli proje çalışmalarını, tarihi yer gezilerini ve tarihten ünlü isimlerle ilgili bilgileri de içeren geniş kapsamlı bir eğitim vermeyi planlıyor. Tim Meek “Formal olmayan eğitim çok küçümseniyor. Oysa biz her an bir şeyler öğreniyor olmaları fikrini çok seviyoruz. Biz sadece onlara rehberlik etmek için yardımcı oluyoruz.” diyor.

Sayfa Yükleniyor...