Yükseköğrenimde bir ilk

Ulaştırma mühendisliği ile kağıt mühendisliği bölümleri geliyor...

10.08.2011 - 11:56

Yükseköğrenimde bir ilk

Yalova Üniversitesi (YAÜ) Rektörü Prof. Dr. Niyazi Eruslu, ulaştırma mühendisliği ve kağıt mühendisliği bölümlerini açmak istediklerini ve bunun projesini önümüzdeki hafta YÖK'e sunacaklarını söyledi.       

2012-2013 akademik yılında bu bölümleri faaliyete geçirmek istediklerini kaydeden Eruslu, ''Türkiye'de ilk kez bu bölümler Yalova Üniversitesinde açılacak. Bu bölümler geleceğin meslekleri. Yalova Üniversitesi daha önce de Türkiye^'de ilk kez polimer mühendisliği bölümünü açmıştı'' dedi.
      
''MEZUNLARIN İŞLERİ HAZIR''
Ulaştırma mühendisliği ile ilgili çalışmaları takip eden YAÜ Mühendislik Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Rafet Bozdağ ise ulaştırmanın önemli bir konu olduğunu, dünyada bazı üniversitelerin de ulaştırma mühendisliği bölümlerinin bulunduğunu belirtti.

Bozdağ, çalışmalarla ilgili şu bilgileri verdi:        

''Bölümden mezun olanlar hem ulaşımı planlayabilecek hem ulaşım altyapıları dediğimiz yol, kavşak, alt geçit, üst geçit, metro sistemleri, hızlı tren gibi şeyleri tasarlayacak. Ulaştırma mühendisi bunları yapacak ve yönetecek kişidir. Ülkemizde her noktada ulaşımı dizayn edecek kişilere ihtiyaç duyuluyor. İşte bu bölüm ihtiyaç duyulan bu kişileri eğiterek ülkeye kazandıracak. Garanti veririm buradan 10 yıl içinde mezun olan öğrenciler 'iş bulamadım' diyemez. Belediyelerde banko iş bulacaklar. Kamu kurum kuruluşlarında, Karayolları müdürlüklerinde, firmalarda, enstitülerde çalışacaklar.''

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...