Yükseköğretim Kalite Kurulu'nun başkan ve yardımcısı belli oldu

İlk kez gerçekleştirilen Yükseköğretim Kalite Kurulu'nun başkan ve yardımcısı belli oldu.

ntv.com.tr 24.12.2015 - 15:16 | Son Güncelleme : 24.12.2015 - 15:21

yök.JPG.jpg

Yükseköğretim Kalite Güvencesi Yönetmeliği ile kurulan Yükseköğretim Kalite Kurulu, başkan ile başkan yardımcısını seçmek ve çalışma usul ve esaslarını belirlemek üzere ilk toplantısını Yükseköğretim Kurulu Başkanı Prof. Dr. Yekta Saraç başkanlığında gerçekleştirdi. 

YÖK'te gerçekleştirilen ilk toplantıya YÖK Başkanı Saraç'ın yanı sıra YÖK Yürütme Kurulu Üyesi Prof. Dr. Hasan Mandal ve Yükseköğretim Kalite Kurulu Üyeleri katıldı.

Toplantının açılış konuşmasını gerçekleştiren YÖK Başkanı Saraç bu yönetmeliğin, Türkiye'nin 2000'li yıllardan itibaren başarı elde ettiği yükseköğretime erişim ve yükseköğretim alanındaki okullaşma oranının artırılması odaklı yatay ve sayısal büyümeden nitelik ve kalite bakımından büyümeye geçişte önemli bir katkı sağlayacağını belirtti.

İlgili paydaşların Yükseköğretim Kalite Kurulunda yer alacağını söyleyen Başkan Saraç, Kurul'un kurumsal değerlendirme ve program akreditasyonu merkezli bir dış değerlendirme sistemi gerçekleştireceğinin altını çizdi.

Saraç ayrıca, bu kurumsal dış değerlendirmenin, kurumların misyon farklılıklarını dikkate alan bir özdeğerlendirme sistematiği esasına dayanacağını ve bunun yükseköğretim kurumlarına daha fazla özerklik ve kendi hedeflerine odaklanmasına imkan vereceğini belirterek konuşmasını sürdürdü. 

Kalite Kurulu'nun, yasal zorunluluk gereği YÖK ile ilişkili bir yapıda olacağını fakat Kurul'un oluşumu ve üye yapısı, karar alma süreçlerinde bağımsız bir yapıda olmasına özen gösterileceğinin altını çizen YÖK Başkanı Saraç, bu süreçte konuya katkı sağlayan bütün kurum, kuruluş ve akademi camiası ile konuyu kamuoyuna mal eden basın mensuplarına teşekkürlerini ileterek konuşmasını tamamladı.

Kurul'un ilk toplantısında Yükseköğretim Kalite Kurulu Başkanı ve Başkan yardımcısının seçim süreci tamamlanırken, Kurul'un çalışma usul ve esaslarının belirlenmesine yönelik çalışmaların yürütülmesine ilişkin yol haritası belirlendi.

Buna göre, Yükseköğretim Kalite Kurulu Başkanlığı'na, Kurul üyeliğine YÖK Genel Kurulu tarafından seçilen Bülent Ecevit Üniversitesi öğretim Üyesi Prof. Dr. Orhan Uzun, Başkan Yardımcılığı görevine ise Kurul'a Üniversitelerarası Kurul Başkanlığı tarafından seçilen Anadolu Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Tuncay Döğeroğlu seçildi. 

İlk etapta Çalışma Usul ve Esasları ile diğer ilgili yönergelerin hazırlanması çalışmalarına başlayacak olan Kurul, 6 Ocak ve 13 Ocak 2015 tarihlerinde yapacağı toplantılar sonrasında bu çalışmaları tamamlayarak onay için YÖK Genel Kurulu'na sunma kararını aldı. ​

Bilindiği üzere, 23 Temmuz 2015 tarihinde yürürlüğe giren Yükseköğretim Kalite Güvencesi Yönetmeliği ile kurulmasına karar verilmiş ve üye seçimleri tamamlanmış olan Yükseköğretim Kalite Kurulu'nun idari ve mali özerkliğinin sağlanması için yasal düzenleme çalışmalarının yapılarak teşekkülünün tamamlanması ise 64. Hükümet Programı'nda yer almaktadır. 

Sayfa Yükleniyor...