Yurttan karne manzaraları

Yaklaşık 15 milyon öğrenci bugün karnelerini aldı. Karne gününde sevinçte vardı, gözyaşı da...

Haberler 18.06.2010 - 17:01

Yurttan karne manzaraları

Diyarbakır'ın Bağlar ilçesinde Namık Kemal Lisesi 9. sınıf öğrencileri L.A. ve D.Y., okulun bahçesinde bir kişinin tabanca ile rastgele ateş açılması sonucu ayaklarından yaralandı.

Diyarbakır Devlet Hastanesi'nde tedavi altına alınan 2 kız öğrenci, daha sonra taburcu edildi.

Olayla ilgili soruşturma başlatıldı.

EVE POLİS EŞLİĞİNDE GİTTİLER
Erzurum'da karnesinde zayıf notları bulunan öğrenciler tespit edildi. Sonra da bu öğrenciler polis tarafından evlerine bırakıldı.

Çocuk Şubesi'nden üç kişilik ekibi karşısında gören veliler ilk önce panik yaşadı. Ancak konuyu öğrenince rahatladılar.

Polisler ayrıca ailelere çocuklarına anlayışlı davranmaları konusunda nasihatlerde bulundu.

ACI TESADÜF
İstanbul’da Şehremini Lisesi öğrencisi olan ve geçen sabahı okulun önünde yayalara yeşil ışık yandığı sırada yolun karşısına geçmeye çalışırken bir Özel Halk Otobüsü'nün çarptığı Sevi Karahan, tedavi gördüğü Çapa Tıp Fakültesi'nde bu sabah hayatını kaybetti.

Karahan, yaşasaydı bugün karnesini alacaktı.

NOTLARA BİLGİSAYARDA RÖTUŞ
Diyarbakır’da bir lise müdür yardımcısının şifresini öğrenen öğrenci, e-okul sistemine girdi.

Daha sonra aynı yöntemle 3 liseden 34 öğrenci de sisteme girerek notlarını değiştirdi.

Olayla ilgili soruşturma başlatıldı.

ARKADAŞLARI ÇARPTI
Karnelerini aldıktan sonra evlerine dönmek için yola çıkan Niğde Fen Lisesi 11-A sınıfı öğrencileri Reyhan Nur İşeri, Kübra Nur Özkan ve Gökçe Gürer, yolun karşısına geçmek istedi.

Bu sırada, aynı okulun 11-B sınıfı öğrencisi Kubilay Akbal'ın kullandığı otomobil, öğrencilere çarptı. Kazada, Reyhan Nur İşeri olay yerinde ölürken, Kübra Nur Özkan ve Gökçe Gürer de yaralandı.

Öğrencilerden birinin durumunun ağır olduğu öğrenildi.

Kubilay Akbal da gözaltına alındı. Akbal'ın ailesinin izni olmadan otomobili aldığı ve ehliyetinin bulunmadığı kaydedildi.

KARNE TURU DEREDE BİTTİ
Düzce'de Anadolu Ticaret Meslek Lisesinde öğrenim gören U.F, karnesini aldıktan sonra arkadaşları T.B. ve B.M.K'yi de alarak, babasından izinsiz aldığı otomobille gezmeye çıktı.

U.F. yönetimindeki otomobil, Kervan Köprüsü Kavşağı'ndan şehir mezarlığı istikametine giderken Asar Dere yatağına devrildi.

Kazada yaralanan B.M.K. ve T.B., olay yerine çağrılan sağlık ekiplerince tedavi edildi.

Ehliyetinin olmadığı öğrenilen sürücü U.F., gözaltına alındı.

DOWN SENDROMU KIZDAN ANNESİNE HEDİYE
Malatya'nın Doğanşehir ilçesinde Ertuğrul Gazi İlköğretim Okulu 7'nci sınıf öğrencisi down sendromu olan Hazal Umur, karnesini 7 yıldan beri kendisiyle derslere giren annesi Perahan Umur’a hediye etti.

17 yaşındaki kızının annesi Umur, şöyle konuştu: “Kızım 10 yaşına geldiğinde özel rehabilitasyon merkezlerine başvurdum. Sağlık güvencesi olmadığı için çocuğumu okula almadılar. Pes etmedim. Sağlıklı çocuklarla aynı okula gitmesi için mücadele ettim.”

ELİF'İN AİLESİNİ ARKADAŞLARI TESELLİ ETTİ
Ordu'da yaklaşık iki ay önce öğrenci servisi kazasında hayatını kaybeden Perşembe Anadolu Lisesi öğrencisi Elif Bindaş'ın karnesini anne ve babası aldı.

Umur, “İlk başlarda zorluk çektik. Ancak azmin elinden bir şey kurtulmaz. Eğitimle tüm engelleri aşacağız'' dedi.

Elif Bindaş'ın isminin okunmasıyla anne Kader Bindaş, kızının oturduğu sıradan kalkarak karnesini ve takdirnamesine aldı. Bu sırada acılı anne göz yaşlarını tutamadı.

Elif Bindaş'ın sınıf arkadaşları da göz yaşlarına hakim olamadı. Bazı öğrenciler, Elif'in anne ve babasına sarılarak teselli etti.

ANNESİ EFE'NİN ÖLDÜĞÜ YERDE
İstanbul Maltepe'de düşen lavabonun boğazını kesmesi sonucu hayatını kaybeden Maltepe Dumlupınar İlköğretim Okulu ana sınıfı öğrencisi Efe Boz'un ana sınıflarına verilen ''Okul Öncesi Eğitim Gelişim Raporu''nu ailesi aldı.

Boz'un annesi Nurdan, babası Kemal, kız kardeşi Yağmur Boz ve aile yakınları, ''Artık büyütecek bir Efemiz olmadığı için olayı büyütüyoruz'' yazılı pankart açtı.

Anne Nurdan Boz, "Düşen lavabonun yanındaki lavabo da sallanıyor. Herkes çocuğunun yanında, ben de çocuğum olmadan karnesini aldım'' dedi.

Sayfa Yükleniyor...