LYS sonuçlarının açıklanmasının ardından devlet ve vakıf üniversitelerinin, üst sıralarda yer alan öğrencileri kendi üniversitelerine kaydettirme yarışına, Yüzüncü Yıl Üniversitesi de dahil oldu. 

LYS'de ilk 1000 sıralamasında yer alan öğrencilere 1000 lira burs ve yerleşkede lojman vaadinde bulunan YYÜ Rektörü Prof. Dr. Peyami Battal, LYS'de başarılı olan tüm öğrencileri tebrik etti. 

YYÜ'nün, Doğu Anadolu Bölgesinin nadide illerinden biri olan Van'da, çağdaş ve yeterli akademik kadroya sahip, bilimsel, sosyal ve kültürel altyapısıyla göz dolduran bir üniversite olduğunu vurgulayan Battal, şöyle konuştu: 

''Ülkemizin her bölgesinden örgencilerin üniversitemize kayıt yaptırmaması için hiçbir neden yok. Üniversitemizi tanıtmak, farklarımızı ortaya koyabilmek için bazı özel çalışmalara başladık. LYS'de ilk 1000'e giren öğrencilere verilecek burs ve ev projemiz, bu tanıtım atağının bir parçası olacak. Artık belli başlı üniversiteler hariç diğer üniversitelere başvurular kendi illerinden yapılıyor, bu da üniversitelerde lokalleşmeye neden oluyor. Biz bu gidişatı, yaptığımız tanıtım çalışmalarıyla kıracağız'' 

YYÜ Vakfı Yönetim Kurulu Başkanı Zerrin Amiklioğlu ise kararın, yönetim kurulunun son toplantısında, Rektör Battal'ın tavsiyesi üzerine alındığına değinerek, ''Bu çalışmamızın amacı günümüzde büyük bir rekabet ortamı haline gelen öğrenci tercihleri için ismimizi duyurmak, başarılı öğrencilerin üniversitemize kaydını sağlamak ve hem üniversitenin hem de bölgenin tanıtımını yapmaktır'' dedi.