Cisco,14 bin kişiyi işten çıkarıyor

ABD'li telekominikasyon devi Cisco, zorlaşan rekabet ortamında maliyetleri kısmak adına işten çıkarmalara başlıyor.

ntv.com.tr 18.08.2016 - 11:32 | Son Güncelleme : 18.08.2016 - 12:30

Cisco,14 bin kişiyi işten çıkarıyor

Teknoloji haberleri sitesi CRN'nin şirkete yakın kaynaklara dayanarak verdiği habere göre, ABD’li tüketici elektroniği devi Cisco,14 bin çalışanını işten çıkarmaya karar verdi.

Kaynaklar, önümüzdeki haftalarda şirketten kesinti haberinin geleceğini söylerken, şirketin donanımsal alandan yazılımsal alana kaymayı planladığı konuşuluyor.

Haziran'da açıklama yapan Microsoft, önümüzdeki 12 ayda 2 bin 850 çalışanın işine son verileceğini, toplam çıkartılacak çalışan sayısının 4 bin 700'e ulaşacağını ifade etmişti. Bu sayının Microsoft'un iş gücünün yüzde 4'üne denk geldiği belirtiliyor.

HP ise şubat ayında yaptığı açıklamada 2016 mali yılı bitimine kadar çıkartılacak çalışan sayısının üç bine çıkacağını açıklamıştı.

70 binden fazla çalışanı olan Cisco'nun işten çıkartma haberleriyle alakalı açıklama yapmayı reddettiği belirtiliyor. Şirkete yakın kaynaklar, yazılım odaklı bir gelecek için Cisco'nun eskisinden daha çok "farklı yeteneğe" ihtiyaç duyduğunu söylerken, çıkartılacak işçilerin erken emeklilik planlarının hazır olduğunu belirtti.

Sayfa Yükleniyor...