16.5 milyar dolar uluslararası doğrudan yatırım

Türkiye’ye gelen uluslararası doğrudan yatırımlarda (UDY) 2015 yılında, bir önceki yıla oranla yüzde 32 oranında bir artış kaydedildi.

ntv.com.tr 11.02.2016 - 12:00 | Son Güncelleme : 11.02.2016 - 14:09

16.5 milyar dolar uluslararası doğrudan yatırım

2015 yılında toplamda Türkiye’ye gelen uluslararası doğrudan yatırım (UDY) tutarı 16.58 Milyar Dolar olarak gerçekleşti.

Merkez Bankası tarafından açıklanan verilere göre Ocak – Aralık 2015 dönemindeki uluslararası doğrudan yatırım girişi, geçen yılın aynı dönemine oranla yüzde 32 oranında arttı.

EN ÇOK YATIRIM HİZMETLERE

Sektörel dağılıma bakıldığında 2015 yılında en çok yatırım alan sektör hizmetler sektörü oldu. Hizmetler sektörünü, sınai sektörler ve enerji sektörleri takip etti. Ocak-Aralık 2015 döneminde gerçekleşen cari açık toplamının yüzde %51’i UDY tarafından finanse edildi.

Ocak-Aralık 2015 döneminde Türkiye’ye gelen uluslararası doğrudan yatırımlarda ilk üç ülke; İspanya, ABD ve Lüksemburg şeklinde sıralandı. İlk on ülke içerisinde sırasıyla Hollanda, Azerbaycan, Belçika, Rusya, İngiltere, Çin ve Almanya yer aldı.

Başbakanlık Türkiye Yatırım Destek ve Tanıtım Ajansı (TYDTA) Başkanı Arda Ermut, konu ile ilgili olarak,  2015 yılında seçim süreci ve bazı komşu ülkelerdeki olumsuz koşulların devamına rağmen yatırımcı nezdinde güven tazelendiğini belirterek şunları söyledi;

“2015 yılını beklentinin üzerinde bir rakam ile kapatacağımızı ifade etmiştik; böyle de oldu. Uluslararası doğrudan yatırımcı nezdinde Türkiye’nin cazibesi önümüzdeki dönemde daha da artacaktır. Başbakanlık Yatırım Ajansı olarak, nokta atışı stratejilerimizin sonuçlarını almaya başladığımız bir yılı ardımızda bıraktık. Yatırımcılar, iki seçim birden yapılan komşu ülkelerdeki problemlerden dolayı bölgesel risklerin çok arttığı bir dönemde ülkemize yaptıkları yatırımları önemli bir oranda artırarak Türkiye'ye uzun vadeli baktıklarını göstermiş oldular. Geniş bir perspektiften bakıldığında bu güven ortamının özellikle son 10-12 yılda oluşan güçlü liderlik ve siyasi istikrar ortamında atılan adımlarla birlikte önümüzdeki dönemde de bu istikrarın ve yapısal reformların hiç hız kesmeden devam edeceğine duyulan güvenin bir sonucu olduğunu söyleyebiliriz.  Özellikle 64. Hükümet Eylem Planında yer alan reformlar ve yatırım ortamını iyileştirmeye yönelik atılacak adımlarla ilgili yatırımcılardan edindiğimiz izlenimlere bakarak 2016 yılı için de uluslararası yatırımlarda pozitif bir seyir öngörebileceğimizi düşünüyoruz.”

Sayfa Yükleniyor...