18 aylık rüyada mutlu son

Sabiha Gökçen Havalimanı, yeni terminalinin açılışı için gün sayıyor. İşte 25 milyon yolcu kapasitesi hedefleyen dış hatlar terminalinin uçuş noktaları ve merak edilen özellikleri...

Haberler 28.10.2009 - 13:32

18 aylık rüyada mutlu son

İstanbul Sabiha Gökçen Uluslararası Havalimanı’nın 20 yıllık işletme hakkını 1 milyar 932 milyon Euro karşılığı devralan İstanbul Sabiha Gökçen Uluslararası Havalimanı Yatırım Yapım ve İşletme A.Ş’nin (İSG), Sabiha Gökçen Havalimanı’nda hayata geçirdiği yeni terminaller ve ek üniteler 31 Ekim 2009 tarihinde Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın da katılacağı bir törenle hizmete açılacak.


9 Kasım 2009'da ise Türk Hava Yolları (THY) yurtdışı tarifeli seferlerine başlayacak.

İNŞAAT 18 AYDA TAMAMLANDI
Limak Holding (LİMAK), GMR Infrastructure (GMR) ve Malaysia Airports Holdings Berhad (MAHB) ortaklığında kurulan İSG, havalimanın genişletilmesi için toplam 500 milyon Euro’luk bir yatırım yaptı. 18 ayda tamamlanan inşaat, 430 bin metrekaresi kapalı alana sahip.

TÜRKİYE'NİN EN BÜYÜK ÜÇÜNCÜ HAVALİMANI
320 bin metrekarelik alana kurulan yeni terminal binası ile yıllık yolcu kapasitesinin 25 milyona çıkması hedeflendiğini, bunun yanı sıra iç hatlar terminalindeki yolcu sayısının da iki katına çıktığını söyleyen İSG CEO’su Gökhan Buğday yolcu kapasite beklentilerini şöyle anlattı:

“Mevcut İç Hatlar Terminali’nin genişletilmesi kapsamında; 1600 metrekarelik ek bina inşaatını tamamladık, böylece İç Hatlar Terminali’nin yıllık yolcu kapasitesini iki katına çıkardık. Şimdi ise, yeni inşa ettiğimiz terminalimizle yıllık yolcu taşıma kapasitemizi 25 milyona çıkaracağız. Sabiha Gökçen, yıl sonunda yolcu taşımada da Türkiye’nin en büyük üçüncü havalimanı olmayı hedefliyor”

KIRMIZI IŞIKSIZ ULAŞILAN TEK HAVALİMANI
Erişim imkanları açısından en kolay ulaşılır havalimanı olduğunu ifade eden Buğday, "Kırmızı ışıksız ulaşılan tek havalimanıyız. Bir havalimanından beklenen en ileri teknolojik altyapı ile yolcu ve insan güvenliğini yüzde yüz sağlayan sisteme sahibiz. Bu açıdan baktığımızda sadece Türkiye’de değil, Avrupa’da hatta dünyada da en güvenli havalimanı altyapısını kurduk." dedi.

YIL SONUNDA 6 MİLYON YOLCU VE ÜÇÜNCÜLÜK HEDEFİ
2008 yılında toplam 4.3 milyon yolcuya ev sahipliği yapan havalimanının bu yılki beklentisi 6 milyonun üzerinde.

Sabiha Gökçen Havalimanı'nı, Türkiye’nin en fazla yolcunun geçiş yaptığı üçüncü havalimanı yapmayı hedeflediklerini söyleyen Buğday, “2008 yılının tamamında 4 milyon 358 bin 710 adet yolcuya ev sahipliği yaparken bu rakam 2009’un ilk 9 ayında 4 milyon 545 bin 224 olarak gerçekleşti. 2009’un sonunda 6 milyonun üzerinde yolcuya hizmet vermeyi planlıyoruz." dedi.

BÜYÜMENİN LOKOMOTİFİ DIŞ HATLAR OLACAK
İSG’nin hedeflediği yüksek büyüme oranının birinci kaynağının dış hatlar olacağını vurgulayan Buğday, 2009 yılı sonuna ilişkin rakamsal hedeflerini şöyle sıraladı:

”2008’de toplam 1.568.967 dış hat yolcusu havalimanımızı kullandı. 2009’un ilk 9 ayındaki dış hat yolcu sayımız ise 1.448.354 olarak gerçekleşti. Hedefimiz yıl sonunda dış hat yolcu sayısını 2008’e göre yüzde 50 artırmak.”

10 BİNİ AŞKIN İSTİHDAM, KAMUYA 3.3 MİLYAR EURO
Buğday, bu yatırımlarla inşaat döneminde 8 bin, operasyon döneminde ise yaklaşık 2 bin kişiye istihdam sağlandığını açıkladı ve 20 yıllık kiralama dönemi sonunda kamuya aktarılacak toplam tutarın 3 milyar 330 milyon Euro’yu bulacağını söyledi.

SABİHA GÖKÇEN HAVALİMANI'NDAN YENİ UÇUŞLAR
Türk Hava Yolları, 9 Kasım 2009 tarihinden itibaren Avrupa’daki 7 noktaya (Moskova, Londra, Köln, Stuttgart, Berlin, Amsterdam, Hannover) tarifeli uçuşlarına başlayacak. Ayrıca Sun Express; Dortmund, Düsseldorf, Hamburg, Nürnberg ve Zürih’e, Pegasus ise Bologna, Basel, Paris ve Valencia’ya Sabiha Gökçen’den uçacak.

TÜRKİYE'NİN EN BÜYÜK DUTY FREE ALANI
48 dış ve 19 iç hat noktasına uçuş imkanı sağlayan havalimanında; yeni iç ve dış hatlar terminali, 4718 araç ve 72 otobüs kapasiteli katlı otopark, 128 odalı havalimanı oteli, 112 check-in ve 24 adet self check-in kontuarı, VIP bölümü, apron manzaralı CIP bölümü, 5 bin metrekarelik restoran ve cafe alanı ile 4 bin 500 metrekarelik duty free alanı yer alıyor.

Ayrıca 8 geniş ve 16 orta gövdeli uçağa eşzamanlı hizmet verecek çoklu uçak park ettirme sistemi de mevcut.

Sayfa Yükleniyor...