CEO Club toplantısında çeşitli sektörlerden üst düzey yöneticilerle biraraya gelen Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Nazım Ekren, “Türkiye Ekonomisi 2009” konulu bir konuşma yaptı.

Konuşmanın ardından basına kapalı olarak gerçekleştirilen toplantıda her sektördeki önde gelen şirketlerden birinin genel müdürü, krizin sektöre olan etkileri hakkında Ekren’e sunumda bulundu.

Konuşmasında 750 milyar dolarlık büyüklüğe ulaşan Türkiye ekonomisinin kırılganlıklarının da eskisinden farklı olduğuna işaret eden Ekren, “Eski kırılganlıklardan çok, ülkelerin yeni yapısından çıkabilecek ya da küresel kırılganlığın tetikleyeceği olumsuzluklar perspektif değişikliğini gerekli kılıyor” dedi.

Ekren, bu doğrultuda orta vadeli programda üzerinde durdukları en önemli konunun kamu ve özel sektör arasında bir ekonomik ve finansal yönetişim modeli kurarak 2013 hedefleri için yapılması gerekenleri birlikte değerlendirmek olduğunu söyledi.

Üçünce çeyrek sonuçları doğrultusunda büyüme ve işsizlik verilerinden gelen önemli sinyaller aldıklarını belirten Ekren, “Bu toplantıda özel sektör temsilcileriyle yapılacak görüş alışverişi sonrasında kriz ortamının verdiği sinyaller iyi okunup algılanarak 2. nesil reformlar için gerekli adımlar atılabilir” dedi.

2. nesil reformlar içinde en kritik konunun ise özel sektör ve şirketlerin yeniden yapılandırılması olduğunu vurgulayan Ekren, diğer iki unsurun ise İstanbul’un bir finans merkezi haline getirilmesi ile işgücü potansiyeli doğrultusunda yeni bir meslek edindirme stratejisi geliştirmek olduğunu söyledi.

Ekren, Türkiye ekonomisinin canlanması için atılması gereken adımları ise girişim duygularının canlı tutulması, makro ekonomik dengelerin kuvvetlendirilmesi ve sektörel performansların artırılması olarak sıraladı.