2013 ihracatı 152 milyar dolar

Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci, 2013 yılında ihracatın 151,7 milyar dolar olarak gerçekleştiğini açıkladı.

02.01.2014 - 10:59

2013 ihracatı 152 milyar dolar

2013'ün ihracat rakamı netleşti.

Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci, 2013 yılında ihracatın 151,7 milyar dolar olarak gerçekleştiğini açıkladı.

Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) verilerine göre, 2013'te en fazla ihracat gerçekleştiren sektör 21,3 milyar dolar ile otomotiv oldu. Onu kimya ve hazır giyim izledi.

Zeybekci, en çok ihracat yapılan ülkeleri de Almanya, Irak, İngiltere, Rusya ve İtalya olarak sıraladı.

Ekonomi Bakanı, ihracatın yüzde 41,7'sinin Avrupa Birliği'ne yapıldığını belirtti.

'ÖTV ZAMMININ ENFLASYONA ETKİSİ OLMAYACAK'
Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci, otomobil, alkollü içki, sigara ve cep telefonundaki Özel Tüketim Vergisi (ÖTV) artışlarının enflasyona etkisini de değerlendirdi.

TİM'in açıkladığı 2013 yılı ihracat rakamlarını değerlendirme toplantısında konuşan Zeybekci, bir soru üzerine, "ÖTV artışının enflasyon üzerinde etkisi olacağına katılmıyorum. ÖTV'deki artış, fiyatlarda artışa meydan vermeyecek şekilde ekonomi kendi düzenlemesini yapacak yani enflasyona sebep olmayacaktır" dedi.

'KURDAN KAYNAKLI'
Zeybekci, "ÖTV artışları tamamen kurdan kaynaklı artışlar olduğu için lüks tüketimin bütçe imkanlarından veya bütçe imkanlarını kullanarak karşılanmasını beklemek ekonomi kuralları açısından doğru olmaz diye düşünüyorum. ÖTV artışları otomotive ve bazı lüks tüketime yapılan artışlardır. Ekonomi üzerinde olumsuz bir etkisi olacağını düşünmüyorum" diye konuştu.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...