23 il için destek paketi

Başbakan Yıldırım, cazibe merkezleriyle ilgili yatırımcıların ön talebini toplama sürecinde 23 ilde bin 200 başvuru yapıldığını açıkladı. Öngörülen yatırım miktarı 19,6 milyar lira, toplam istihdam 112 bin 400 olacak. Cazibe merkezleri kapsamında yatırım için yer ve sıfır faizli kredi verilecek.

ntv.com.tr 24.01.2017 - 12:53 | Son Güncelleme : 24.01.2017 - 12:54

23 il için destek paketi

Başbakan Binali Yıldırım, 23 il için destek paketini içeren Cazibe Merkezleri Tanıtım Toplantısı'nda konuştu.

Yıldırım'ın açıklamalarından satır başları şöyle: "Cazibe Merkezleri Programı kapsamında, ön taleplerin alındığı 28 Kasım 2016-11 Ocak 2017 döneminde 23 il için müracaat sayısı bin 200. Toplam yatırım tutarı 19 milyar 600 milyon. Öngörülen istihdam 112 bin 400. Şu ana kadar ön talep toplamada gelen teklifler bu düzeyde. Üretim-imalatla ilgili olanları yaklaşık 13 milyar, diğer kısmı da hizmet sektörüyle ilgili talepler. Gayet yoğun bir ilgi var. Bugün itibariyle program başlıyor. Üretime destek var, hizmet sektöründe faaliyet gösteren çağrı merkezi, veri merkezi kurulması var.

Yatırım yapanlara ücretsiz danışmanlık hizmeti verilecek. İyi bir fizibilite, başarılı bir yatırım için olmazsa olmazdır. Dolayısıyla fizibilite hazırlanması, gerekli ön projelerin yapılması için istenen danışmanlık hizmetini biz karşılayacağız.

Yatırım için yer vereceğiz. Tercihimiz varsa Organize Sanayi Bölgesi içinde olmasıdır ama dışarıda da olabilir. Fabrika-bina yapımına destek verilecek. Yatırım için sıfır faizli yatırım kredisi verilecek. Faiz oranı indirilmiş işletme kredisi verilecek.

Desteklerde öz kaynak yüzde 30, kredi yüzde 70. Cebinden 30 lirayı sen koyacaksın, devlet de 70 lirasını verecek.

Düşük faizli işletme kredisi vereceğiz. Kredi 4 yıllık olacak, ilk yılı ödemesiz olacak.

İllerde yatırım destek ofisleri var. Yatırım destek birimine müracaat edilecek. Ya da doğrudan Kalkınma Bankası'na müraacat edilecek. Desteğin verileceği yer Kalkınma Bankası'dır. Koordinasyonu Kalkınma Bakanlığı yürütecek."

CAZİBE MERKEZLERİ PROGRAMI HANGİ İLLERİ KAPSIYOR?

Program, 5 ayrı merkezde 23 ili kapsıyor:

Elazığ merkezinde Elazığ, Malatya, Adıyaman, Tunceli ve Bingöl. Erzurum merkezinde Erzurum, Erzincan, Gümüşhane ve Bayburt. Van merkezinde Van, Hakkari, Muş ve Bitlis. Kars merkezinde Kars, Ardahan, Ağrı ve Iğdır. Diyarbakır merkezinde Diyarbakır, Şanlıurfa, Mardin, Batman, Siirt, Şırnak.

Sayfa Yükleniyor...