'25 bin dolar milli gelir hayal olur'

Başbakan Yardımcısı Ali Babacan, ekonomik gelişme için adil ve hızlı yargılanmanın önemine işaret etti.

15.01.2014 - 20:13

'25 bin dolar milli gelir hayal olur'

Başbakan Yardımcısı Ali Babacan, ekonomik gelişme için hukuk uyarısı yaptı.

Hızlı ve adil yargılamanın önemine işaret eden Babacan, bunun sağlanamaması durumunda 25 bin dolar milli gelir hedefinin 'hayal' olarak kalacağını ifade etti.

6. Büyükelçiler Konferansı'nda konuşan Babacan şunları söyledi:

"Bir yatırımcı için 'Ben Türk hukuk sistemine, yargı sistemine güveniyorum. Bir problem çıktığında ben mahkemelere başvururum ve mahkemeler hızlı ve adil karar alır' kanaatini oluşturamazsak 25 bin dolarlık milli gelir bir hayal olarak kalır orada.

Hukuk ve eğitim ekonomimizi bundan sonraki dönemde ya daha da yükseltecek aksi takdirde ekonomi üzerine büyük set çekecek."

'ENFLASYONDA REVİZYONA GİDİLEBİLİR'
Babacan, "Enflasyonu bu yıl yüzde 5,3 tahmin ediyoruz. Ama kur böyle seyrederse 5,3 değil, daha yüksek bir rakam da oluşabilir. Biraz da kurdaki seyre bağlı olacak bu yıl boyunca" dedi.

Babacan, geçtiğimiz yıl da yüzde 6,8 tahmin edilen enflasyonun kurdaki artış nedeniyle yüzde 7,4 şeklinde gerçekleştiğini hatırlattı.

'EN ÖNEMLİ FAKTÖRLER GÜVEN VE İSTİKRAR'
Ekonomide en önemli faktörlerin güven ve istikrar olduğunu ifade eden Babacan, "Güven ve istikrar temelini sağlam tutmazsanız üzerine inşaa ettiğiniz her şey kolaylıkla sarsılabiliyor. Bu sebepledir ki bu güven ve istikrar ortamının kıymetini hep beraber bilmek zorundayız" diye konuştu.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...