40 derece sıcaklıkta maydanoz hasadı

Kilis'te işçiler 40 dereceyi aşan bunaltıcı sıcaklıkta maydanoz hasadı yaparken, üreticiler çalıştıracak işçi bulamamaktan dert yanıyor.

Haberler - İHA 09.07.2021 - 13:26

40 derece sıcaklıkta maydanoz hasadı

'te tarlalarda 40 dereceyi aşan sıcaklıkta maydanoz hasadı yapılırken, üreticiler tarlada çalıştıracak işçi bulamıyor. Bağı tarlada 20 kuruş olan maydanoz, pazarda 1 TL'den satılıyor.

Merkez Sebze Üreticileri Birliği Başkan Vekili Ahmet Mesut Özgür, 40 dereceyi aşan sıcaklıkta çalıştıklarını ifade ederek, "Biz sıcaklığa alışkınız, ürettiğimiz ürünler para etmiyor. Halde maydanozun topu 2 lira, yani maydanozun tanesi 20 kuruş, bugün pazara gittiğin zaman maydanozun bağı 1 lira, bir dengesizlik var. Bundan dolayı hem üretici hem de tüketicilerimiz sıkıntı çekiyor" diye konuştu.

Özgür, "Pazarda topu 10 lira, üreticide 2 lira. Valimizden, belediye başkanımızdan, tarım ve orman müdürlüğümüzden üretici pazarları istiyoruz. Memleketin belirli noktalarına üretici pazarı kurulmasını istiyoruz. Ben maydanozun topunu üretici pazarına götürürüm, 2 lira yerine 3 liraya satarım, tüketicide kazanmış olur, biz de kazanmış oluruz" dedi.

"ELEMAN BULAMIYORUZ"

Özgür, aşırı sıcakların da etkili olduğunu ifade ederek, "Çalıştıracak elaman bulamıyoruz. Kime sorsan iş yok diyor, ama gel çalış dediğin zamanda bu kez sıcakta çalışılır mı diyorlar. Herkes kolay işe alıştı. Bu nedenle eleman bulmakta zorluk çekiyoruz. Şanlıurfa'dan çevre illerden işçi getiriyoruz. Bu kez de konaklama sıkıntısı çekiyoruz" ifadesini kullandı.

NTV uygulamasını indirin, gelişmelerden haberdar olun

google-play app-store Huawei App Gallery

Sayfa Yükleniyor...