5. İtalyan Mutfağı Haftası Türkiye'de kutlandı

Bu yıl İtalyan Mutfağı Haftası, (“Settimana della Cucina italiana”), devam eden salgın Türkiye’deki İtalyan kuruluşlarını planlanan etkinlikleri yeniden taslarlamaya mecbur bırakırken, zorlu ve daha önce görülmemiş bir ortamda Türkiye genelinde düzenlendi.

ntv.com.tr 27.11.2020 - 17:35 | Son Güncelleme : 28.11.2020 - 19:02

5. İtalyan Mutfağı Haftası Türkiye'de kutlandı

‘’Settimana Italaina della Cucina’’ süresince Italyan Mutfak Akademisi ’Accademia Italiana della Cucina Istanbul Delegasyonu Başkanı Dilek Bil, bu sene de Italyan Büyükelçisi ile birlikte organize edilen aktivitelere ilave olarak sanal ortamda yapılan bir toplantıda Italyan gazeteci/yazar Beppe Severginini‘yi ağırladı. 

Severgini 34. kitabı olan ‘’Neo-Italians‘’da pandemiyle yaşanılan süreci ve İtalyan olmanın değerlerini gözden geçiriyor. 

İtalyan yiyecek-içecek sektörü, pandemi boyunca da butün ulusal sanayi sisteminin itici güçlerinden biri olduğunu teyit ederek ilk sıradaki sanayi sektörü ve işveren konumuna geldi.

Tüm tedarik zincirini (tarımsal üretim, gıda işleme endüstrisi, dağıtım ve kateringi) hesaba katıldığında; 2019 yılında 538 milyar euro ciro, 3,6 milyon çalışan ve 119 milyar euroluk bir katma değer söz konusu. 

2019 yılında 43 milyar euro (50 milyar dolar) ihracat hacmini kaydedip, son derece olumsuz geçen 2020 yılının ilk 9 ayında bile %3 büyüme gösterirken, İtalyan ekonomisinin çok önemli bir kısmını oluşturuyor.

Ayrıca gatronomi, amiral tanıtımcı olarak hareket ederek diğer sektörlerde de “İtalya Markası”nın yükselmesine yardımcı oluyor.

İtalyan gazeteci Beppe Severgnini’nin “Neoitalians” adlı son kitabında kullandığı çok etkili bir metafordan alıntı yaparak İtalya Markası beş nitelik ile özetlenebilir: Aile, mahalle arası rekabet, hayal gücü, hisler ve moda.

Ekonomi literatürüne göre, İtalyan Zirai Gıda sektörü kalite, biyolojik çeşitlilik ve geleneğe saygı açısından öne çıkan bir mükemmelliği temsil ediyor. Bu özellikler, dış pazarlardaki fiyat rekabeti zorluklarına meydan okuyarak kendi ürünlerinin benzersizliğini artırmaya odaklanan, çoğu kez aile işletmesi olan (bir çiftliğin ortalama büyüklüğü 11 hektardır) çok sayıda küçük şirketin kurulmasına yol açtı.

İTALYA, AB TARAFINDAN EN ÇOK COĞRAFİ İŞARETİ OLAN ÜRÜNE SAHİP

Türkiye gibi İtalya da gelişmek için dünyaya açık olması gereken bir ekonomiye sahip. Bu iki ekonomik sistemin temel özelliği, ekonomik büyüme için ihracata dayalı olması. Elbette bu durum, ekonomik faaliyet üzerinde bir dış olaydan olumsuz bir şok geldiğinde, ekonomilerin zarar görmesi anlamına geliyor.

İtalya’nın uzun zaman önce yaptığı seçim, üretimini ve değer zincirini yüksek kaliteli ürünlere odaklayıp en iyi ve en çok rağbet gören ürünlerini tam gayretle destekliyor. İtalya, Avrupa Birliği tarafından coğrafi işaret olarak tanınan ürün sayısı bakımından ilk sırada yer alıyor. Ayrıca, Coğrafi İşaret olarak korunan yiyecek ve içecek ürünlerin satışı AB içinde 74,76 milyar euro değere sahip. Bundan ziyade, bu miktarın beşten birinden fazlası Avrupa Birliği dışına yapılan ihracatlardan geliyor. İtalya, Coğrafi İşaretlerin toplam değerinin %21’ini oluşturan 15,8 milyar euro ile Coğrafi İşaretlerin ekonomik değeri açısından ikinci sırada yer alıyor.

İtalya gelecek yıl G20’ye başkanlık ederken aynı zamanda Birleşik Krallık ile birlikte CoP26’nin başkanlığını da yapacak. Bu her iki uluslararası forumda da temel amaç; sürdürülebilirliği ve çevreye saygıyı teşvik etmek, uluslararası topluluğu bu hedeflere doğru koordine etmeye ve üzerine etki yaratmaya çalışmak olacak. İtalya’nın G20 Başkanlığı, dünya çapında pekiştirilmiş işbirliğine güçlü bir ihtiyaç olduğu bir zamanda geliyor. “İnsanlar, Dünya Refahı”: İtalya’nın 2021 sloganı olacak.

Geniş yelpazede yüksek kaliteli ürünler, süregelen ve çeşitlendirilmiş bir mutfak geleneği, yerel bölgelerle sıkı bağlar ve güçlü bir turizm endüstrisi: hepsi İtalya ve Türkiye arasındaki ortak unsurlar olarak dikkat çekiyor.

Bu yıl, İtalya ile Türkiye’nin desteklediği UNESCO Akdeniz Diyeti Bildiregesi’nin 10. yıldönümü olma özelliğini de taşıyor.

Sayfa Yükleniyor...