5 kat vergi ödememek için son 5 gün

Maliye Bakanı Şimşek, kira geliri beyanname verme süresinin bitiminde son 5 gün kaldığı uyarısını yaptı. Beyanda bulunmayanlar 5 kat vergi, faiz ve ceza ödeyecek.

Haberler - Anadolu Ajansı 20.03.2013 - 10:51

5 kat vergi ödememek için son 5 gün

Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, kira geliri beyanname verme süresinin bitimine 5 gün kaldığını belirterek, ''Kira geliri elde eden mükelleflerimiz, 5 kat faiz ve ceza ödememek için mutlaka beyanda bulunsunlar'' dedi.

''Kimse, devlet bizi bulamaz' demesin'' diyen Şimşek, geçen yıl yapılan bütün bilgilendirme ve uyarılara rağmen kira geliri elde ettiği halde beyanname vermeyen veya eksik beyanda bulunduğu tespit edilen yaklaşık 100 bin kişinin normalde ödemeleri gereken verginin yaklaşık 5 katı vergi, faiz ve ceza ödemek zorunda kaldığına dikkati çekti.

Şimşek, ''Vatandaşımız, bu cezalara maruz kalmasınlar, beyannamelerini vaktinde versinler'' seklinde konuştu.

CEM YILMAZ'LI, YALAN DÜNYA'LI KAMPANYA
Mehmet Şimşek, kira gelirlerinin beyan edildiği Mart ayının son haftasına yoğun kampanya ile girildiğini ifade ederek, şöyle devam etti: ''Geçen yıl, 'Önceden Hazırlanmış Kira Beyanname Sistemi' ile mükellef sayısını artırdık. Bu yıl da beyan döneminin son haftasına vatandaşları bilgilendirmek için dizilerden SMS'lere, Cem Yılmaz'lı çeşitli reklam kampanyaları ile hızlı giriş yaptık. Bu yıl ilk defa 'Risk Almaya Değmez!' teması ile gazetelere tam sayfa ilanlar vererek vatandaşlara 'verginizi zamanında ödeyin mesajını' verdik. Gazetelerde yayınlanan tanıtım ilanları ve afişlerin yanı sıra, Cem Yılmaz'ın oynadığı ve beyannamelerin internetten nasıl doldurulacağını anlattığı klip de havaalanları, metro istasyonları ve tren garlarında bulunan LED ekranlar aracılığıyla gösterime başladı.''

SMS'LER GİTTİ
Şimşek, 18 Mart'tan itibaren kira geliri elde eden vatandaşlara son ödeme tarihi ve internetten beyanname verme konusunda SMS gönderildiğine dikkati çekerek, ''İlk kez kira ihbar hattı devreye girdi. www.gib.gov.tr adresinden beyan edilmeyen kira gelirlerinin ihbarına dönük bir de 'kira ihbar hattı' kurduk. Bu hatla kira geliri elde ettiği halde beyanname vermeyen kişiler bakanlığa ihbar edilebiliyor'' dedi.

Sayfa Yükleniyor...