5 milyon metrekare araziye sahip

TOKİ Başkanı Bayraktar, Emlak Konut GYO'nun portföyünün, aktifinin çok sağlam olduğunu, bu aktifle halka arza çıkacaklarını belirtti.

30.09.2010 - 12:40

Toplu Konut İdaresi (TOKİ) Başkanı Erdoğan Bayraktar, Emlak Konut'un Konut Edindirme Yardımı (KEY) hesaplarının yükü sebebiyle bugüne kadar işlevini tam manasıyla yerine getiremediğini söyledi.       

Bayraktar, bugün Emlak Konut Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı'nın (GYO) yaklaşık 50 bin konut rakamına ulaştığını vurgulayarak, ''Hasılat paylaşımı projelerinde sadece Emlak Konut GYO'da yapmış olduğumuz ihalelerden ulaşmış olduğumuz yatırım portföyü 14 milyar lira civarında. Emlak Konut'un kasasına girecek payı da 5 milyar lira. Bugüne kadar bu paranın 1 milyar 600 milyon liralık kısmını kasamıza koyduk. Arsa satışı karşılığı, hasılat paylaşımı projelerinde de yaklaşık 4 milyon metrekare arsa ihale ettik '' diye konuştu.
       
''ŞAŞIRDIK KALDIK''
Dün yaptıkları Ayazağa ihalesinin bekledikleri rakamların çok üzerinde olduğunu söyleyen Bayraktar, 1 milyar 203 milyon lirayla en yüksek rakamı veren firmanın, 3 milyar 251 milyon lira toplam hasılat gösterdiğini, toplanan hasılat bu rakamın üzerine geçerse orada da kendilerine yüzde 37,20 oranında ödeme yapılacağını vurguladı.

Bayraktar, ihaleyi şu sözlerle değerlendirdi:

''Şaşırdık kaldık. 850 milyon lira falan bekliyorduk. İstanbul'da arazi yok. Bu rakama ulaşılmasında siyasi ortamın yakalanmasının da çok ciddi etkisi var. Adeta bizim kasım sonuna kadar yapacağımız halka arzın bir bölümünü burada yapmış oluyoruz.
       
''KEMİKLERİMİZ ERİYE ERİYE BU PROJELERİ ÜRETMEYE ÇALIŞIYORUZ''
Kendi paramızı harcarken, paramızın üzerinde sekiz kere atlayarak harcıyoruz. Başkasının baba parası veyahut da hazineden alınan para olmadığı için, gerçi arkamızda hazine, hükümet, devlet, Başbakanımız var, onların gücüyle bu işleri yapıyoruz ama TOKİ olarak da bu kaynağı üretirken, taşlara vura vura, kayalara çarpa çarpa, kemiklerimiz eriye eriye bu projeleri üretmeye çalışıyoruz. Bu doğrultuda TOKİ'de bugün ulaştığımız konut rakamı 450 bini aşmıştır. Bu 17 tane 100 bin nüfuslu şehir veya bir Bursa vilayeti demektir. 7.5 yıllık süre içinde bir Bursa vilayeti yaptık.''
        
''GİDİN, BUYURUN ALIN BAKALIM''
Bayraktar, dün ihalesi yapılan Ayazağa arazisini Jandarma Genel Komutanlığı'ndan 520 milyon liraya aldıklarını belirterek, şunları belirtti:       

''Kolay mı almak. Gidin buyurun alın bakalım. Jandarma Genel Komutanlığı ile beraber diyaloğunu kurup, yasal altyapısını yapmak, HAİT diyoruz, Harekat İskan Tesisi yapmayla ilgili... Bir tane Jandarma Genel Komutanlığı ayağı var bir tane Genelkurmay Başkanlığı ayağı, bir tane Milli Savunma Bakanlığı ayağı, bir tane Hazine ayağı, bir tane de Milli Emlak Genel Müdürlüğü ayağı var. Ama esas bizim halkın elinde de bulunan atıl arazileri alıp değerlendirmemiz lazım. Onu da yapacağız.''         
      
''İSTANBUL'DAKİ 3,5 MİLYON KONUTUN YARISININ YENİLENMESİ LAZIM''        
Paraya, kaynağa ihtiyaçları olduğunu söyleyen Bayraktar, ''Diyelim ki Emlak Konut GYO'nun KEY hesaplarından dolayı hazineye bir borcu var. Artı kentsel dönüşüm yapmak için çok ciddi paraya ihtiyacımız var. İstanbul'daki 3,5 milyon konutun yarısının yenilenmesi lazım. Burada devletin öncülük yapması gerekiyor. Sırf özel sektör bunu yapamaz. Ama biz İstanbul'da Ayazma'da, Tuzla'da, Sulukule'de, birçok yerde kentsel dönüşümleri yaptık. Eğer belediyelerle beraber el ele verebilirsek çok daha fazla yapacağız'' diye konuştu.        

Emlak Konut'un da TOKİ'nin de çok ciddi şekilde likiditeye ihtiyacı bulunduğunu, gayrimenkulleri paraya çevirmenin kolay olmadığını ifade eden Bayraktar, Emlak Konut'un yüzde 51'ini halka açacaklarını söyledi.       

Ne kadar likiditeye ihtiyaçları olduğunun sorulması üzerine Bayraktar, bugünden yarına 5 milyar liraya ihtiyaçları olduğunu bildirdi.
      
''ÇOK GECEKONDU TEMİZLEDİK''
Şimdiye kadar gecekondular için 50 bin civarında inşaata başladıklarını, anlaşma yaptıkları rakamın ise 150 bin olduğunu anlatan Bayraktar, ''Bunların 16 bin tanesini de teslim ettik. Çok gecekondu temizledik. Yıktığımız ev sayısı 13-14 bin vardır'' dedi.

Sulukule'de tapusu olan hiç kimseyi oradan çıkarmadıklarını, tapusu olanların tamamına ev verdiklerini ifade eden Bayraktar, Sulukule'de şu anda 640 daire yaptıklarını, bir tane daire satmadıklarını, hepsini hak sahiplerine vereceklerini söyledi.
   
''İSTANBUL YIKTIKÇA GÜZELLEŞİR''       
 
Kaçak kat yapma işinin nispeten azaldığını, gecekondu yapma işinin yüzde 80 bittiğini söyleyen Bayraktar, ''Şu anda İstanbul'da yıkmaktan daha güzel bir şey yok. İstanbul yıktıkça güzelleşir'' dedi.        

Kentsel ve deprem dönüşümünü devletin, hükümetin, belediyelerin birinci öncelikli gündemi haline getirmek gerektiğini belirten Bayraktar, ''Hükümet bunu acil öncelikli programına alsın. Bu işe ciddi kaynak ayrılsın. İstanbul'da ve Marmara deprem dönüşümüne başlayarak bu işi halledelim'' diye konuştu.        

Konut sektöründe toparlanma olup olmadığının sorulması üzerine de Bayraktar, canlanma olduğunu, ancak satışlarda henüz çok ciddi bir artış olmadığını, TOKİ olarak da hiç frene basmadıklarını ifade etti.
       
''BİZİM ARSA ULAŞTIRMA BAKANLIĞI'NA PAHALI GELDİ''        
Kadıköy'de Ataşehir Belediyesi ile çok ciddi bir kentsel dönüşüm yaptıklarına işaret eden Bayraktar, ''O çocuk cesur da yapıyoruz ama Maltepe'de yapamıyoruz. Maltepe'de hoca iki ileri gidiyor, üç geri gidiyor'' şeklinde konuştu.       

Bayraktar, Halkalı'da dünyanın en büyük parklarından birini yapacaklarını da söyledi.        

Bir soruya karşılık da Bayraktar, ''Biz 'Ataköy sahil şeridine askeri lojman yapalım' dedik, Ulaştırma Bakanlığı da (askeri bölge) orayı boşaltıp havaalanını büyütecekti. Bizim arsa Ulaştırma Bakanlığı'na pahalı geldi'' dedi.        

Bayraktar, 600 civarında müteahhitle çalıştıklarını, şimdiye kadar 60 müteahhitlik firmasının işini feshettiklerini kaydetti.
     
''(HALKA ARZ) DOĞRU BİR ZAMAN OLDUĞUNU DÜŞÜNÜYORUZ''        
Emlak Konut GYO Genel Müdürü Murat Kurum da hisselerinin yüzde 99,9'unun TOKİ'ye ait olduğunu belirterek, ''Hisselerimizin en az yüzde 25'ini halka arz etmek zorundayız. Bunu bugüne kadar yapamadık. Emlak Konut KEY ödemelerini yapıyordu. Bu yükümlülüğü geçen yıl itibariyle bitirdi'' dedi.        

Halka arzı kasım ayında planladıklarını söyleyen Kurum, bunun doğru bir zaman olduğunu düşündüklerini kaydetti.        

Kurum, ''2003-2010 yılları arasında sayın Başkanımız önderliğinde Emlak Konut 3 kat değer kazanmış. 30 Haziran itibariyle net aktif değerimiz 5,58 milyar lira. Bu tarihten sonra da bir çok proje gerçekleşti. Dün de bunlardan birini yaptık. Bunlar da net aktif değerimize eklenecek'' dedi.
        
''BÜNYEMİZDE 5 MİLYON METREKARE ARAZİ VAR''
Bünyelerinde 5 milyon metrekare arazi bulunduğuna dikkati çeken Kurum, bu sene TOKİ'den 1 milyon metrekare arazi aldıklarını ve bunların büyük bir kısmını ihale ettiklerini belirtti.        

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...