83 zenginden ortak mektup: Vergileri artırın

Dünyanın en zengin insanları arasında gösterilen 83 kişi ortak bir mektup yayımlayarak hükümetlerden zenginlere yönelik vergilerin artırmalarını istedi.

Anadolu Ajansı 13.07.2020 - 17:24 | Son Güncelleme : 13.07.2020 - 17:44

83 zenginden ortak mektup: Vergileri artırın

Dünyanı en zenginleri içerisinde yer alan 83 kişi, hükümetlere seslenerek yeni tip corona virüs (Covid-19) salgının ekonomik etkileri ile mücadele edilebilmesi için zenginlere yönelik vergilerin artırılması gerektiğini belirtti.

Aralarında Emmy ödüllü belgesel yapımcısı ve The Walt Disney Company’nin kurucu ortağı Roy O. Disney’in torunu Abigail Disney, dondurma ve şekerleme zinciri Ben & Jerry’s’in kurucusu Jerry Greenfield ve İngiliz senarist, yapımcı ve yönetmen Richard Curtis’in bulunduğu 83 zengin ortak bir açık mektupla hükümetlerden zenginlere yönelik vergi artışı uygulanmasını talep etti.

"PARAMIZ VAR HEM DE ÇOK"

Mektupta, “Bizler yoğun bakım ünitelerinde hastalara bakanlar değiliz. Bizler hastaları ambulanslarla hastanelere taşıyanlar değiliz. Bizler market raflarını dizen, insanların kapısına yiyeceklerini ulaştıranlar değiliz. Fakat bizim paramız var. Hem de çok. Bu paraya şu anda çok ciddi şekilde ihtiyaç var ve ileriki yıllarda da ihtiyaç olacak” ifadelerine yer verildi.

"500 MİLYON KİŞİ YOKSUL OLABİLİR"

Salgının ekonomik etkilerinin onlarca yıl sürebileceği vurgulanan mektupta, yarım milyardan fazla insanın yoksulluğa sürüklenebileceği kaydedildi.

"LİDERLER SORUMLULUK ALMALI"

Mektupta, “Hükümetlerin liderleri gerekli finansmanı bulmak için sorumluluk almalı ve bu kaynakları adil bir şekilde harcamalı” ifadesine yer verildi.

EN ZENGİN YÜZDE 10 DÜNYA SERVETİNİ YÖNETİYOR

Sayfa Yükleniyor...