AB, fosil yakıt fonlaması bitiyor (İklim politikasında büyük değişiklik)

Brüksel'de alınan kararla Avrupa Birliği fosil yakıt projelerinin fonlamasını durduracağı bildirdi. Önceki yıllarda kömüre karşı bir tavır sergileyen AB ilk kez fosil yakıtları gündemine aldı.

DHA 11.11.2019 - 09:52

AB, fosil yakıt fonlaması bitiyor (İklim politikasında büyük değişiklik)

Dünyayı etkisi altına alan küresel ısınma ve hava kirliliği için Avrupa Birliği'nden yeni adım geldi.

Avrupa Birliği (AB) maliye bakanları, Brüksel'de düzenledikleri toplantının ardından yayınladıkları ortak açıklama ile Avrupa Yatırım Bankası'nı (EIB) petrol, doğal gaz, kömür gibi fosil yakıt projelerini fonlamayı durdurması için uyardılar.


The New York Times'ın haberinde yer alan bilgiye göre, "Bu, Avrupa Birliği'nin iklim politikasında büyük bir değişiklik anlamına geliyor ve fosil yakıt projeleri için milyarlarca euro büyüklüğünde fonlamanın durabileceğini ifade ediyor" denildi.

Böylece, daha önce yalnızca kömür üretimi-tüketimine karşı çıkan AB üyesi ülkelerin maliye bakanları ilk kez, iklim krizinin temel nedenleri arasında gösterilen fosil yakıtlara karşı bir bildiriyi imzalamış oldular.

6 YILDA 13 MİLYAR EURO FON ARTIŞI

EIB geçen yıl fosil yakıtlar için yaklaşık 2 milyar euro (2.1 milyar dolar) fonlama sağladı ve 2013 yılından bu yana sağladığı fonlama 13.4 milyar euro düzeyine yükseldi.

VİDEO: ÇEVRE KİRLİLİĞİ PARADAN AĞIR BASTI, 6 AY ZİYARETÇİ OLMAYACAK

Sayfa Yükleniyor...