ABD'de 10 yıllık devlet tahvili getirisi tüm zamanların en düşük seviyesinde

Ülkede 10 yıl vadeli devlet tahvili getirisi, corona virüs salgınına ilişkin endişelerin artmasıyla yüzde 1,322'ye geriledi.

Anadolu Ajansı 25.02.2020 - 21:34

ABD'de 10 yıllık devlet tahvili getirisi tüm zamanların en düşük seviyesinde

ABD'de 10 yıl vadeli devlet tahvili getirisi, 5 baz puandan fazla azalışla yüzde 1,322'ye düştü ve tüm zamanların en düşük seviyesine ulaştı.

Amerikan devlet tahvillerine yönelik talep, corona virüs salgınının küresel ekonomiyi olumsuz etkileyeceğine yönelik endişelerin tırmanışa geçmesiyle artarken, tahvil getirileri rekor seviyelere geriledi.

10 yıl vadeli devlet tahvili faizi, 5 baz puanın üzerinde azalarak yüzde 1,322 seviyesine düştü. Bu değerle ABD'deki 10 yıllık devlet tahvili getirisi, tüm zamanların en düşük seviyesini gördü.

Söz konusu tahvil getirisi en son Temmuz 2016'da, İngiltere'nin Avrupa Birliği'nden ayrılma (Brexit) kararı almasıyla yüzde 1,325 değerine düşmüştü.

ABD'de 30 yıl vadeli devlet tahvili getirisi de 21 Şubat'ta kaydettiği rekorunu tazeledi. 30 yıllık ABD devlet tahvili getirisi, 3 baz puanın üzerinde azalışla yüzde 1,798'e geriledi.

Analistler, yatırımcılar için "güvenli liman" olarak kabul edilen devlet tahvillerinin getirisindeki gerilemede, Çin'in ardından İtalya, Güney Kore ve İran başta olmak üzere diğer ülkelerde de Covid-19 vakalarının artmasının etkili olduğunu belirtiyor.

TÜRKİYE-İRAN TİCARETİ CORONA VİRÜSÜNDEN NASIL ETKİLENECEK?

Sayfa Yükleniyor...