'ABD'de çift dipli durgunluk olmaz ama...'

Ünlü ekonomist Nouriel Roubini, ABD ekonomisinde artık iki dipli bir durgunluk öngörmediğini söyledi ancak oldukça karamsar bir tablo çizdi.

Haberler 16.06.2010 - 10:57

'ABD'de çift dipli durgunluk olmaz ama...'

Krizi önceden görmesiyle 'kahin' olarak adlandırılan ünlü ekonomist Nouriel Roubini, ABD ekonomisinde iki dipli bir durgunluk yaşanmayacağını belirtti.

CNBC'nin yayınına katılan Roubini, yine de ABD ekonomisinin görünümünün çok kötü olduğunu kaydetti.

Roubini şunları söyledi: "Bence ABD'de iki dipli durgunluk yaşanmayacak. Ancak yılın ikinci yarısında büyüme oranı yüzde 2'nin altında olacak. Yüzde 2'nin altında bir büyüme oranı, işsizliğin daha da artması demek. Konut fiyatlarının düşmeye devam etmesi demek. Bütçe açığının daha da tırmanması, ticaret korumacılığının artması demek. Bu nedenle, olumsuz bir ekonomik görünüm için iki dipli bir durgunluk olması gerekmiyor. Eğer ABD için yeni normal yüzde 2 veya daha altında bir büyüme oranı ise, bu çok kötü bir ekonomik görünüm. Bu büyüme oranı her şeyi daha da kötü hale getirir ve finansal piyasalar için aşağı yönlü risk anlamına gelir."

Roubini, ABD'de işgücü piyasasıyle ilgili odukça karamsar bir tablo çizdi: "İşgücü piyasasına bakarsanız, işsizlik oranı yüzde 10'a yakın. İş aramaktan vazgeçmişleri ve yarı zamanlı çalışmak zorunda kalanları hesaba katarsanız, işsizlik oranı yüzde 17. Ayrıca ortalama işsiz kalma süresi de zamanla artıyor. Şu an istihdam yaratılıyor olsa bile, istihdam piyasası zayıf. Şimdi her ay 100 bin kişilik istihdam yaratılıdğını varsayalım; işsizlik oranını aynı tutmak için bile her ay 150 bin kişilik istihdam yaratılması gerekiyor. İşgücü piyasasındaki büyümeyi dikkate alırsanız, 100 bin yeterli değil. Bu nedenle, işsizlik oranı en iyi olasılıkla yüzde 10 civarında kalacak. İstihdam önümüzdeki 4 yılda her ay 300 bin kişi artarsa, işsizlik oranı durgunluk başlamadan önceki düzeye ancak iner."

Ünlü ekonomist, Euro Bölgesi'nde iki dipli durgunluk olasılığının yüzde 50'den fazla olduğunu söyledi: "İki dipli durgunluk riskinin en yüksek olduğu bölge Euro Bölgesi. Bölgede borç sorunu çok ciddi. Bence bölgede iki dipli durgunluk olasılığı yüzde 50'den fazla. IMF, bu yıl Euro Bölgesi'nin sadece yüzde 0.8 büyüyeceğini öngörüyor. Büyüme sıfır olursa da şaşırmam."

Sayfa Yükleniyor...