ABD'de daralma hız kesti

ABD ekonomisi yılın ikinci çeyreğinde yüzde 1'le beklentilerin altında daraldı.

31.07.2009 - 10:03

ABD'de daralma hız kesti

ABD ekonomisinde daralma ikinci çeyrekte hız kesti.

Ülke ekonomisi yılın ikinci çeyreğinde yüzde 1 oranında daraldı. Reuters'ın anketine göre, ABD ekonomisinin yıllık bazda yüzde 1.5 daradığı tahmin ediliyordu.

ABD Ticaret Bakanlığı ilk çeyrekteki yüzde 5.5'lik daralmayı da yüzde 6.4'e revize etti. Bu rakam 1982'den beri en büyük küçülmeyi ifade ediyor. ABD geçen yılın son çeyreğinde ise yüzde 6.3 daralmıştı.

ABD ekonomisi kayıtların tutulmaya başlandığı 1947'den bu yana ilk kez dört çeyrek üst üste küçülme yaşadı.

Ekonominin üçte ikisini oluşturan tüketim harcamaları ikinci çeyrekte yüzde 1,2 daraldı. Tüketim, ilk çeyrekte yüzde 0.6 artmıştı. Envanterlerdeki azalma ikinci çeyrekte ilk çeyreğe göre hızlandı.

İlk çeyrekte yüzde 29.9 düşüş yaşanan ihracatta yüzde 7'lik azalma görüldü.

Verinin ardından ABD endeks vadeli işlemleri, kısa yükselişin ardından kazanımlarını geri verdi ve seansın en düşük  seviyelerine geriledi. Dolar yen karşısındaki kazanımlarını geri verdi. Euro dolar karşısında değer kaybetti.

OBAMA: DEPRESYON KORKUSU ATLATILDI
ABD Başkanı Barack Obama, büyüme verisi öncesi değerlendirmelerde bulundu. Beyaz Saray'da açıklamada bulunan Obama, ikinci çeyrek büyüme verisinin ekonomik daralmaya işaret edeceğini ancak ekonomik daralmada ciddi bir yavaşlama olduğunu kaydetti.

Finans piyasalarının sakinleştiğine dikkat çeken Obama, depresyon korkusunun atlatıldığını belirtti.

İşsizliğin halen devasa bir sorun olduğunu ifade eden ABD Başkanı, istihdamda bundan sonra yaşanması beklenen düşüşün yılbaşındaki kadar hızlı olmayacağını öngördü.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...