ABD'de 'uçurum'a düşmemek için son 4 gün

ABD Kongresi yaklaşan mali uçuruma karşı yeniden çare arayışında. Bir çözüm bulunamazsa yılbaşından itibaren 109 milyar dolarlık harcama kesintileri yürürlüğe girecek.

27.12.2012 - 10:51

ABD'de 'uçurum'a düşmemek için son 4 gün

ABD ekonomisini mali uçurum adı verilen vergi artışları ve harcama kısıntılarından kurtarmak için bir haftadan daha az zaman kalmışken, Başkan Barack Obama ve Kongre'den yeni bir çaba bekleniyor.

Kongre'deki kilitlenme üzerine Temsilciler Meclisi'nin Cumhuriyetçi Başkanı John Boehmer, Senato'da çoğunlukta olan Demokrat Parti'nin devreye girmesini istedi ve buradan gelecek bir tasarıyı partisinin Temsilciler Meclisi'nde dikkate alacağını söyledi.

Noel tatilini kısa keserek bugün Hawaii'den Washington'a dönecek olan Başkan Barack Obama da, geçen hafta tıkanan bütçe krizi görüşmeleri yeniden canlandırmaya çalışacak.

Ancak ekonominin mali uçuruma yuvarlanmaktan kurtulması için beklentiler bu kez Senato'ya yönelse de, Beyaz Saray ile Cumhuriyetçiler arasındaki görüş ayrılıkları hâlâ kapatılamadı.

Senato'da Demokratlar çoğunlukta ancak zenginlerin vergilerini artıracak bir formülde uzlaşmak için Cumhuriyetçilerden bir kısmının desteği gerekiyor.

Boehner ve diğer bazı Cumhuriyetçiler yazılı bir açıklamayla, önce Senato'nun harekete geçmesi gerektiğini bildirdiler.

Senato'dan gelecek yeni bir tasarı muhtemelen 250 bin dolardan düşük gelirlilerin yararlandığı vergi indirimlerinin yıl başında sona ermeyerek devam etmesini öngörecek.

En zengin Amerikalıların ödediği verginin yükseltilmesini isteyen Obama, yarım kalan görüşmeler sırasında alt gelir sınırının da 250 bin dolardan 400 bin dolara yükseltilmesine razı olmuştu.

ÇARE BULUNMAZSA...
Mali uçurum, eğer erteleme ya da kaldırılma kararı alınmazsa, yılbaşından itibaren genelde 109 milyar dolarlık harcama kesintilerini de yürürlüğe sokacak.

Bu kilitlenmede bir alternatif de Kongre'nin 1 Ocak itibariyle vergi artışlarının ve harcama kesintilerinin yürürlüğe girmesine izin vermesi ancak Ocak ayının ilk haftasında en zenginler dışındaki vergi dilimlerinde gelir elde edenler için indirimler getiren yeni bir yasa üzerine uzlaşması olabilir.

Böyle bir yasayla, genelde kimsenin istemediği 109 milyar dolarlık harcama kesintilerinden de vazgeçilmesi mümkün olabilir.

16 TRİLYON DOLARLIK ÇÖZÜMSÜZLÜK
ABD'nin bütçe açıklarının nasıl daraltılacağı ve 16 trilyon dolarlık federal borcun nasıl ödeneceği konusunda Kongre aylardır bir çözümde uzlaşamıyor.

Bütçe krizinin kontrol edilememesi ve dolayısıyla ulusal borcun ödenememesi olasılığına karşı ABD Hazinesi de bazı önlemler aldı. Bunlar genellikle Kongre'nin uzlaşarak kamu borçlanma sınırını yükseltmesi için yeterli zaman kazanmasını sağlayacak önlemler.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...