İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin (İBB) 11 yıl önce aldığı kararla "1. Derece Acil Ulaşım Yolu" olarak belirlenmiş yollardan biri olan Fatih Fevzipaşa Caddesi’nin büyük bölümünün, İSPARK’a otopark olarak hizmet vermesi için devredildiği ortaya çıktı. Saraçhane ile Edirnekapı’yı birbirine bağlayan caddenin 1 kilometrelik bölümünün her iki tarafı yasal olarak araç işgali altında!..

Milliyet gazetesinin haberine göre; 2000 yılında UKOME kararıyla 1. derece acil ulaşım yolu ilan edilen Fatih Fevzipaşa Caddesi, otoparka çevrilen yollardan birisi. Saraçhane ile Edirnekapı’yı birbirine bağlayan 2 bin 200 metre uzunluğundaki caddedeki acil ulaşım yolu tabelaları sökülmüş durumda. Çünkü caddenin 1 kilometrelik kısmının her iki tarafı İBB’ye bağlı İstanbul Otopark İşletmeleri AŞ’ye (İSPARK) devredildi.

2004’de caddenin Akdeniz caddesi girişi yakınında görüntülediğimiz "1. Derece Acil Ulaşım Yolu" tabelasının yerinde ise yeller esiyor. Tabelanın bulunduğu direğin birkaç metre ilerisine İSPARK tabelası yerleştirilmiş.

SAATİ 5 LİRA
Caddenin Saraçhane tarafının başındaki Dülgerzade Camii önünden bir kilometrelik güzergâh boyunca İSPARK tabelaları ve görevlileri bulunuyor. Araçların saati 5 liradan park edildiği yolun kenarında park yeri bulmak oldukça zor. 1 kilometrelik İSPARK hattının bitiminden itibaren caddede 1 kilometre boyunca herhangi bir tabela yer almıyor.

2 BİN 200 METRELİK CADDENİN SADECE 200 METRESİ "ACİL YOL" 
Caddenin sonundaki Edirnekapı otobüs durakları civarındaki 200 metrelik kısmında ise 4 adet acil ulaşım yolu tabelası dikkati çekiyor. Ancak 2 bin 200 metrelik caddenin sadece 200 metrelik bölümü "acil ulaşım yolu" görülüyor.

BELEDİYEDEN YANIT YOK
İSPARK yetkilileri Fevzipaşa Caddesi’ndeki 1 kilometrelik bölümün 2007 Mayıs ayında işletmeye devredildiğini söyledi. Büyükşehir Belediyesi’ne, Basın Danışmanlığı aracılığıyla "1. Derece Acil Ulaşım Yolu" statüsündeki caddenin hangi gerekçeyle park yapıldığı soruldu ancak halen cevap alınamadı.