Ağustos'ta tamam!

Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım, Kuzgunkıran Tüneli'nin ağustos ayına kadar tamamlanmış olacağını bildirdi.

07.11.2009 - 15:23

Ağustos'ta tamam!

Kuzgunkıran Tüneli ve Tatvan-Van kara yolunda incelemelerde bulunan Bakan Yıldırım, tüneli yapan yüklenici firmayla yaşanan sorunlardan dolayı tünelin tamamlanmasında gecikme olduğunu söyledi.
        
Yüklenici firmayla yaşanan sorunların hukuki yollarla çözüldüğünü ve tünelin geriye kalan kısımlarının tamamlanması için tekrar ihale yapılacağını ifade eden Yıldırım, şöyle konuştu:
        
''Van, Bitlis ve Tatvan bir an önce bu tünelin açılmasını bekliyor. Tüneli yapan yüklenici firmayla bazı sorunlar yaşandı ve bu sorunlar hukuki yollarla halledildi. Buranın en kısa sürede tekrar ihalesi yapılıyor. Hedefimiz böyle. Ayrıca Tatvan-Van kara yolundaki bölünmüş yol çalışmalarımız devam ediyor. Yolu 15 gün içinde bitirmeye çalışacağız. Tünel de ağustos ayına kadar tamamlanmış olacak. Bu yolun tamamını bitirmeye çalışacağız. Tünelden Van'a kadar olan kısım tamamlandı. Küçük bir kesiminde asfalt yapılacak. Yollarımızda ciddi çalışmalar var. Reşadiye'nin girişi hariç Tatvan'dan tünele kadar olan kısmı bitireceğiz.''
         
VAN GÖLÜNE HIZLI DENİZ OTOBÜSÜ PROJESİ        
Tatvan'da Van Gölü Feribot İşletmesi Müdürlüğünü ziyaret eden Bakan Yıldırım, Van Gölü'ne hızlı deniz otobüslerinin getirilmesi için projelerinin bulunduğunu ve bu konuyu dikkate alacaklarını bildirdi.

Yıldırım, Van Gölü'ndeki mevcut gemilerin çok eski olduğunu, bunların 1970'li yıllarda yapıldığını, bunun yerine iki yeni geminin inşası için çalışmaların devam ettiğini söyledi.
        
Tatvan'daki işletmenin zarar ettiğini belirten Yıldırım, şunları kaydetti:
        
''Siz burada çalışıyorsunuz, çabalıyorsunuz ama zarar ediyorsunuz. İster şahıs malı olsun, ister devletin olsun, zarar eden yer gözden düşer. Siz bundan sonra burayı nasıl zarardan kurtarırız, buna kafa yorup çabalayacaksınız. Yormanızla bu sorun bitmez. Biz de aynı şekilde gayret edeceğiz. Sizden bir hareket olunca yukarı da harekete geçecek ve burayı zarar etmez hale getirecek. Çok daha fazlasını yapmanız lazım.''
        
Tatvan Liman Başkanlığının daha faal durumda çalışması için gerekli tüm malzemeleri en kısa sürede ilçeye göndereceklerini anlatan Yıldırım, Trabzon Bölge Müdürlüğüne bağlı Tatvan Liman Başkanlığını da İstanbul Bölge Liman Başkanlığına bağlayacaklarını bildirdi.
        
Uzun bir dönemdir çevre düzenlenmesi yapılmayan işletmeyi gelecek yıl için yatırım programına aldıklarını ifade eden Yıldırım, buranın düzenlenmesi için 1 milyon TL kaynak aktaracaklarını kaydetti.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...