Air Berlin bin kişiyi işten çıkaracak

Almanya’nın ikinci büyük havayolu şirketi Air Berlin küçülme yoluna gidiyor.

DHA 26.09.2016 - 14:32

Air Berlin bin kişiyi işten çıkaracak

Süddeutsche Zeitung (SZ) gazetesinin haberine göre yeniden yapılanma kapsamında filosunda bulunan uçak sayısını yarıya indirmeyi planladığı belirtilen Air Berlin’in bin çalışanı ile de yollarını ayıracağı kaydedildi. Air Berlin, 8 bin 600 çalışanından yaklaşık binini işten çıkartacak.

TUİ VE LUFTHANSA İLE GÖRÜŞÜLÜYOR

Ekonomik açıdan zor günler geçiren Air Berlin’in krizden kurtulmak amacıyla tur operatörü TUİ ve Alman havayolu şirketi Lufthansa ile görüşmeler yürüttüğü bildirildi. Şirketin 40 dolayında uçağını Lufthansa’nın yan kuruluşu Eurowings’e kiralayacağı da belirtiliyor. Süddeutsche Zeitung, TUİ ve Lufthansa ile yürütülen görüşmelerin olumlu sonuçlanması durumunda Air Berlin’in uçak sayısını yarıya indirerek 70 dolayında uçakla seferlerini sürdüreceğini yazdı. Küçülme nedeniyle pilot ve yer personelinin de azaltılacağı kaydedildi.

Habere göre, 2006 yılında borsaya açılan Air Berlin o tarihten bu yana sadece bir kez kar yaparken, şirket son üç yıl içerisinde 1.2 milyar Euro zarar etti. Air Berlin’in zora girmesinde artan rekabet kadar, yapımı yılan hikâyesine dönen ve birçok kez ertelenen Berlin Havalimanı’nın (BER) tamamlanamamasının da etkili olduğu belirtiliyor.

Sayfa Yükleniyor...