Akaryakıt zammı ne zaman, zam olacak mı? Benzin ve motorin zammında son durum

Akaryakıt zammının ne zaman yapılacağı, araç sahipleri tarafından merakla sorgulanmaya başladı. Benzine 1 lira 81 kuruş, motorine ise 1 lira 79 kuruş zam beklentisi sürüyor. Sürücüler ise beklenen akaryakıt zammının yapılacağı tarihi araştırıyor. Peki, akaryakıt zammı ne zaman, zam olacak mı?

Akaryakıt zammı ne zaman, zam olacak mı? Benzin ve motorin zammında son durum

zammının yapılacağı tarih, binlerce araç sahibini yakından ilgilendiriyor. Güncel akaryakıt litre fiyatlarına göre, İstanbul'da Avrupa Yakası'nda motorinin fiyatı 40,67 liradan, benzinin litresi ise 40,3 liradan satılıyor. Peki, akaryakıt zammı ne zaman, zam olacak mı?

AKARYAKIT ZAMMI NE ZAMAN?

Alınan bilgiye göre yapılması beklenen zamlar ileri bir tarihe ertelendi.

Buna göre; 25 Haziran Salı gününden itibaren geçerli olmak üzere benzine 1 lira 81 kuruş, motorine ise 1 lira 79 kuruş zam yapılması bekleniyor.

Akaryakıt zammı ne zaman, zam olacak mı? Benzin ve motorin zammında son durum - 1

FİYATLARI NASIL HESAPLANIYOR?

Türkiye'de ve fiyatları hesaplanırken; gümrüksüz rafineri fiyatına ÖTV ve EPDK payının eklenmesiyle KDV hariç rafineri satış fiyatı bulunuyor.

Gümrüksüz rafineri fiyatı hesaplanırken ise, Akdeniz-İtalyan piyasasında yayınlanan günlük CIF Akdeniz ürün fiyatları ve günlük dolar kuru takip edilerek, belli bir fiyat değişim farkında gümrüksüz rafineri tavan satış fiyatı elde ediliyor.

Sayfa Yükleniyor...