Akbank'a 1,6 milyar dolarlık finansman

Akbank son bir ayda uluslararası piyasalardan aldığı finansmanı 1,6 milyar dolara yükseltti.

ntv.com.tr 28.07.2016 - 10:48 | Son Güncelleme : 28.07.2016 - 13:53

Akbank'a 1,6 milyar dolarlık finansman
Akbank Genel Müdürü Hakan Binbaşgil

Akbank Genel Müdürü Hakan Binbaşgil, bankanın 2016 ilk yarıyılını değerlendirdi.

Binbaşgil şunları söyledi: "Dünya Bankası kuruluşu IFC ile yetkilendirme sözleşmesi imzaladığımız 250 milyon dolarlık finansmanla birlikte son bir aydaki uzun vadeli borçlanmamızı toplamda 1,6 milyar dolara yükseltiyoruz. 12 yıla kadar vadesi olan bu finansmanlar, ayrıca Türkiye’de temel ekonomik göstergelerin, bankacılık sektörünün sağlamlığını ve yatırımcıların Akbank’ın başarılı performansına olan inancını bir kez daha teyit etti. Gündemin bu denli yoğun olduğu bir dönemde bu kadar uzun vadeli finansmanları sorunsuz temin edebiliyoruz. Bu da, 15 Temmuz’da gerçekleşen girişim sonrası piyasalarda normalleşmenin sürdüğüne, Türkiye’deki yatırım ortamına olan uluslararası güvenin de 15 Temmuz öncesi seviyelere dönmeye başladığına işaret ediyor.”

Binbaşgil, uluslararası piyasalardaki hareketliliğin 2016’nın ilk yarısında devam ettiğini belirterek, “Global piyasalardaki belirsizliklere rağmen bankamız çok başarılı bir performans gösterdi. Bu dönemde geçtiğimiz yıl sonuna kıyasla aktiflerimizi yüzde 5,2 büyüterek 266 milyar TL’ye çıkarttık. Toplam kredilerimiz vasıtasıyla ekonomimize sağladığımız desteği 160 milyar TL’si nakdi olmak üzere toplam 195 milyar TL’ye yükselttik. 2016’nın ilk yarısında 2 milyar 485 milyon TL net kâr elde ettik dedi.

Binbaşgil, Türkiye ekonomisinin sağlam temeller üzerine oturduğunu belirterek şu açıklamalarda bulundu:

“Türkiye’nin makroekonomik verileri şu an oldukça güçlüdür. Bankacılık sektörü sağlamdır. Gelişme potansiyeli yüksektir. Türkiye’nin demografik yapısı, gençliği, girişimci ruhu, dinamizmi ülkeyi ileriye taşıyacaktır. Türkiye kenetlendiğinde çok önemli başarılara imza atacak güçtedir. Ulusça uzun vadeli hedeflerimize odaklanacağımıza inancımız tamdır. Biz de her zamanki gibi kendi işimize odaklanmaya; sürdürülebilirlik ve aktif kalitesi gibi temel anlayışlarımızdan ödün vermeden reel sektöre ve müşterilerimize destek sağlamaya; teknoloji, altyapı ve insanımıza yatırım yapmaya devam edeceğiz.”

Sayfa Yükleniyor...