Akbank'a büyük ödül

Akbank, dünyaca saygın finans kuruluşu Euromoney’nin “Orta ve Doğu Avrupa’nın En İyi Bankası” ödülünü alan ilk Türk bankası oldu.

ntv.com.tr 12.07.2016 - 17:38 | Son Güncelleme : 12.07.2016 - 17:39

Akbank'a büyük ödül

Dünyanın en önde gelen ve saygın finans yayın gruplarından Euromoney tarafından düzenlenen "2016 Mükemmellik Ödülleri" - "2016 Excellence Awards" sahiplerini buldu.

Uluslararası bankacılık sektörünün büyük önem verdiği bu prestijli ödül töreninde Akbank Orta ve Doğu Avrupa’nın En İyi Bankası seçildi. Akbank, bu büyük ödülü alan ilk Türk bankası oldu. Aynı törende Akbank yedinci kez Türkiye’nin En İyi Bankası seçildi.

Ödülle ilgili konuşan Akbank CEO’su Hakan Binbaşgil, “Akbank’ın sadece Türkiye’nin değil Orta ve Doğu Avrupa’nın da en iyi bankası olduğunu öğrenmek bizler için büyük bir gurur. Türkiye’den bir bankanın bu ödülü alması bankacılık sektörümüz açısından da önemli. Bu başarı tüm Akbanklıların. Genel müdürlükten bölgelere, şubelerden iştiraklerimize bu başarıda tüm Akbanklıların katkısı, emeği var” dedi ve ekledi:

“Elde ettiğimiz başarı tesadüf değil; özellikle son 4-5 yılda hızlanarak sürdürdüğümüz, vizyoner, belli bir stratejiye dayanan, istikrarlı, azimli ve motive bir takım çalışmasının sonucu. Akbank özellikle son yıllarda müşteri odaklı hizmet modeli, müşteri memnuniyeti ve hizmet kalitesini yükselten çalışmaları, yenilikçi ürün ve hizmetleri, Direkt Bankacılık, dijitalleşme, yüksek teknoloji kullanımı gibi konularda Türkiye’de çıtayı daha da yükseltti. Bu dönemde müşterinin tercih ettiği banka olduk. Sürdürülebilirliği her zamanki gibi ön planda tutarak riski de iyi yönettik. Bütün bunların rakamsal gelişimimize çok önemli bir katkısı oldu."

Ödülü Akbank adına Akbank CEO’su Hakan Binbaşgil aldı. (Sağda)
Ödülü Akbank adına Akbank CEO’su Hakan Binbaşgil aldı. (Sağda)

''SEKTÖRDEKİ EN DÜŞÜK TAKİPTEKİ KREDİ ORANINA SAHİBİZ''

Çok kuvvetli finansallara sahip olduklarının da altını çizen Binbaşgil bu başarıyı şöyle açıkladı:

“Bankamız net karını geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 36 artırdı. Bu artışın arkasında 3 temel neden var: daha çok tercih edilmenin getirdiği müşteri gelirlerindeki önemli artış, dijitalleşme ile elde edilen ve dünyaya örnek olabilecek verimlilik düzeyi ve de üstün risk yönetimi. Akbank’ın çok kaliteli bir müşteri portföyü var. 2016’nın ilk çeyreğinde takipteki kredi oranımızı yüzde 2 seviyesinde tuttuk. Sektördeki en düşük takipteki kredi oranına sahibiz. Ekip olarak çeyreklik performansa değil, uzun vadeli, sürdürülebilir başarıya odaklıyız. Bu anlayışımız piyasa değerimizin gelişiminde de kendisini gösteriyor, Akbank’ın stratejisi ve ürettiği sonuçlar piyasalarca da kabul görüyor. Akbank yatırımcıların büyük takdirini topluyor.”

MOBİL TEKNOLOJİYE 120 MİLYON DOLAR YATIRIM

Binbaşgil, dijitalleşme ve mobil teknolojilere geçilen beş yılda ortalama 100-120 milyon dolar yatırım yaptıklarını söyledi.

Binbaşgil, "2015 yılında Türkiye’de dijital bankacılık pazarı yüzde 21 büyürken, biz bu alanda yaklaşık yüzde 40 büyüdük. Dijital kanalları kullanan müşteri sayımız 3 milyona, mobil bankacılık aktif müşteri sayımız ise yaklaşık 2,5 milyona ulaştı" dedi.

Sayfa Yükleniyor...