İstanbul Emniyet Müdürlüğü Mali Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü ekipleri Fethullahçı Terör Örgütü / Paralel Devlet Yapılanması'na (FETÖ/PDY) maddi destek sağladıkları iddiasıyla AKFA Holding ve holdinge bağlı 51 şirket ile A101 market zincirinin sahibi, ortakları ve çalışanlarına yönelik operasyon düzenledi.

Anadolu Cumhuriyet Başsavcılığı'ndan yapılan yazılı açıklamada, soruşturma kapsamında "FETÖ/PDY silahlı terör örgütüne finansal destek sağlamak", "silahlı terör örgütü kurmak", "6415 sayılı terörizmin finansmanının önlenmesi hakkındaki kanuna muhalefet", "suçtan kaynaklanan mal varlığı değerlerini aklamak" ve "nitelikli dolandırıcılık" suçlarını işledikleri iddiasıyla toplam 120 şüpheli hakkında gözaltı kararı verildiği belirtildi.

Şüphelilerin sahibi, yöneticisi ve bağlantılı olduğu değerlendirilen şirketler hakkında arama, el koyma ve inceleme kararı alındığı aktarılan açıklamada, "Söz konusu şirketlere eş zamanlı operasyon yapıldığı, bu kapsamda 84 kişinin gözaltına alındığı, bazı şüphelilerin yakalanmasına çalışıldığı, yapılan aramalarda ise çok miktarda döviz, doküman, bir Kalaşnikof marka silah, şarjör ve mermiler ele geçirildiği" bilgileri yer aldı.

Açıklamada, FETÖ/PDY örgütüne üye oldukları iddiasıyla İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından yürütülen soruşturma çerçevesinde Anadolu Adalet Sarayında görevli müdür, zabıt katibi, mübaşir ve hizmetli olmak üzere hakkında gözaltı kararı verilen personelden 66'sının yakalandığı, diğerleri hakkındaki arama çalışmalarının devam ettiği kaydedildi.

A101 NEDEN SORUŞTURMA KAPSAMINDA?

MASAK tarafından yapılan incelemelerde, A101 marketler zincirinin AKFA Holding'le ilişkisinin tespit edildiği ve bu nedenle arama yapılan şirketler arasına dahil edildiği bildirildi.

AKFA YÖNETİM KURULU BAŞKANI GÖZALTINA ALINDI

Operasyonda 50'dan fazla kişi gözaltına alındı. AKFA Holding Yönetim Kurulu Başkanı Fatih Aktaş ile eşi Yeliz Aktaş, Üsküdar Kandilli'deki villalarında gözaltına alındı. Fatih Aktaş ve eşi daha sonra Haydarpaşa Numune Hastanesi'ne götürülerek sağlık kontrolünden geçirildi.

TEKERLEKLİ SANDALYEDE GÖZALTI

Tekerlekli sandalyeyle hastaneden çıkarılan Fatih Aktaş'ın, 1 ay önce geçirdiği bisiklet kazası nedeniyle kalça kemiğinin kırıldığı öğrenildi.

ABD'DEKİ DERNEK VE OKULLARA 40 MİLYON DOLAR HAVALE

Mali Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü ekipleri ve MASAK çalışanlarının 2011-2015 yıllarına yönelik yaptığı araştırmada holdingin, ABD merkezli Boğaziçi Atlantik Kültürel Dostluk Derneği, Kanada Türkiye Dostluk Derneği, Colegios De Education, Mediterraneo SL, Metropolitan Education, Brooklyn Amitiy School, The Respect İnstitute İnc. ve Wistom School gibi dernek ve kuruluşlara 40 milyon dolar tutarında usulsüz havaleler yapıldığını belirledi.

HOLDİNG ÇALIŞANLARI ÜZERİNDEN ABD'YE HAVALEYE DEVAM EDİLMİŞ

Ekipler çalışmaların devamında Bank Asya'ya el konulmasından sonra 'Himmet' adı altında vatandaşlardan toplanan paraların holding çalışanlarının hesaplarına yatırılarak çalışanlarının hesapları üzerinden yurt dışına havale edildiği de tespit edildi.

A101 YÖNETİM KURULU BAŞKANI DA GÖZALTINDA

A101 marketler zinciri Yönetim Kurulu Başkanı Turgut Aydın da, Trabzon’un Maçka ilçesindeki evinde gözaltına alındı.

Aydın’ın, işlemlerinin ardından İstanbul Emniyet Müdürlüğü ekiplerine teslim edileceği belirtildi.

A101'DEN AÇIKLAMA

A101'den yapılan yazılı açıklamada şu ifadelere yer verildi:

16 Ağustos 2016 tarihinde saat 06:00’da A101 Genel Müdürlüğüne yönelik olarak mali şube birimi tarafından FETÖ/PDY operasyonu çerçevesinde bir arama yapılmış ve 12:00’da sona ermiştir ve emniyet mensupları binamızdan ayrılmıştır.

Emniyet güçleriyle yakın iş birliği içerisinde bulunularak talep edilen her türlü bilgi ve belge sunulmuştur. Emniyet güçleri de bu sırada A101’in ticari faaliyetlerinin kesilmemesi için azami dikkat göstermişlerdir. Bunun için kendilerine teşekkür ediyoruz. Yöneticilerimiz ve çalışanlarımızla görevimizin başında olup 81 il ve 840 ilçede faaliyetimize devam etmekteyiz.

Şirketimiz, 17-25 Aralık 2013 sonrasında FETÖ/PDY’ye karşı tavrını belirlemiş ve olaya müteakiben A101 hisseleri, Bank Asya’dan satın alınmıştır. Konuyla ilgili gerek kamuoyu gerekse devlet kuruluşları ve yetkilileri en üst seviyede bilgilendirilmiş ve onay alınmıştır. Dolayısıyla şirketimizin, ülkemizin birliğine ve bütünlüğüne tehdit oluşturan FETÖ/PDY ya da başka bir illegal yapılanmayla hiç bir kurumsal, finansal ve ticari bağı bulunmamaktadır.

A101 olarak bugüne kadar milletimizin ve devletimizin yanında yer aldık, bundan sonra da ülkemizin istikrarı ve refahı için var gücümüzle çalışmaya devam edeceğiz.