Akfen Holding Yönetim Kurulu Başkanı Hamdi Akın, İDO'ya rakip hat kurulmasıyla ilgili önemli açıklamalar yaptı.

CNBC-e'deki Finans Cafe programına konuk olan Akın, İDO'ya rakip olarak kurulacak herhangi bir oluşumun hukuka aykırı olacağını ifade etti ve İDO'nun işletme haklarını aldıklarında kendilerine rakip hatlara izin verilmeyeceğinin taahhüt edildiğini söyledi.

2011 yılında yapılan bir ihaleyle Tepe-Akfen-Souter-Sera Ortak Girişim Grubu, İDO'nun 30 yıllık işletme hakkını 861 milyon dolar karşılığında kazanmıştı.

Akın, "Biz mevcut iskeleleri 30 yıllığına kiraladık. 30 yıl boyunca başka iskele verilmeyeceğini bize ifade etmişlerdi. Sözleşmelerimizde de bu maddeler var" diyerek kendilerine İDO'ya bir rakip getirilmeyeceğinin taahhüt edildiğini belirtti.

İDO'ya rakip hatlar kurulmasının kanunlara aykırı olduğunu belirten Akın, herhangi bir hattın hayata geçirilmesi durumunda hukuki yollara başvuracaklarını da sözlerine ekledi.

Bursa Belediyesi BUDO adıyla Mudanya-Kabataş arasında feribot seferlerine başlayacağını duyururken, Negmar Denizcilik Topçular-Eskihisar arasında 25 Ekim’de seferlere başlayacağını açıklamıştı.